SCM Politehnica s-a calificat din nou în Final Four-ul Cupei României. Alb-violeţii...

SCM Politehnica s-a calificat din nou în Final Four-ul Cupei României. Alb-violeţii au câştigat în nordul Moldovei

0

SCM Politehnica are în 2020 şansa să-şi apere trofeul cucerit în 2019 – Cupa României.

Jucătorii pregătiţi de Pero Milosevic s-au impus azi pe terenul divizionarei secunde Magnum Botoşani, cu 24-21 (12-10) în manşa unică din sferturile de finală ale competiţiei K.O. Este pentru a treia oară la rând când handbaliştii alb-violeţi reuşesc să atingă acest obiectiv.

SCM Poli a întâmpinat destulă opoziţiei din partea formaţiei cotată clar cu şansa a doua. La pauză diferenţa dintre bănăţeni şi moldoveni a fost de doar două goluri în favoarea oaspeţilor. Fenici şi compania şi-au păstrat însă constanţa şi au ţinut gazdele la distanţă pe tabelă în partea secundă. Cel mai mult de lucru le-a dat vizitatorilor experimentatul Cristian Adomnicăi, autor a cinci goluri. În timp ce ca pe întreaga durată a carierei poliste, Marjanovic a fost metronom în faţa porţii, având şi azi şapte goluri marcate.

SCM Poli va disputat astfel anul viitor F4-ul Cupei, unde le va întâlni pe CSM Bacău, Dobrogea Sud Constanţa şi câştigătoarea duelului Dinamo – Potaissa Turda (ora 15.30).

SCM Politehnica (marcatori): Marjanovic 7 goluri, Cîmpan 5, Fenici 5, Pribanic 3, Milosevic 2, Dragas 1, Trif