Ripensia a remizat alb în Turcia cu liderul ligii secunde din Bulgaria....

Ripensia a remizat alb în Turcia cu liderul ligii secunde din Bulgaria. Alexandru Pelici a testat un nou atacant

0

FC Ripensia a jucat azi primul amical din cadrul stagiului din Antalya. Timişorenii pregătiţi de Alexandru Pelici au făcut 0-0 cu FK Septemvri Sofia, liderul de iarnă al ligii a doua bulgare. „Ripi” a testat cu această ocazie şi un nou atacant, sosit în probe.

Roş-galbenii au jucat în a treia zi de la sosirea în zona Antalya pentru stagiul de zece zile programat în Turcia. Primul adversar întâlnit e o grupare cu o valoare a lotului uşor superioară conform transfermarkt.de.

Din primul minut în echipa timişoreană a evoluat un atacant nou – ivorianul Mohamed, testat de Alexandru Pelici.

Ripensia: Moldovan – Lungu (30, Popa), Tînc, Apro, Gavrilă – T. Călin, Burdeț (35, Neagu) – Monea, Sîrbu, Chera – Mohamed (repriza I); Păduraru – Popa (60, Macrițchii A.), Țiereanu, Hecsko, Benea – Macrițchii V., Ivan Urvanţev, Stoi, Neagu (70, Vasluian), Popovici – Golda (repriza II).

FK Septemvri Sofia: Valentin Galev – Iulie Popev, Alexandru Bashliev, Marian Ivanov, Stilian Nikolov, Boris Galchev, Asan Chandarov, Pavel Petkov, Georgi Georgiev, Ivan Georgiev, Ivan Tilev.

Următorul amical în Turcia al roş-galbenilor va fi peste două zile, în compania celor de la KF Flamurtari Prishtine, grupare aflată pe locul 9 din 12 în prima ligă din Kosovo.

Până acum timişorenii au realizat cinci transferuri. În ziua sosirii în Antalya a fost oficializată şi înţelegerea cu mijlocaşul ofensiv Cosmin Sârbu (23 ani, ex-ASA Tg. Mureş), ultima dată jucătorul celor de la CSC Sânmartin (L3). Acesta, la fel ca jucătorii moldoveni anunţaţi încă de săptămâna trecută, a semnat o înţelegere valabilă pe un an şi jumătate.