SCM Politehnica a pierdut la limită cu CSM Făgăraş

0

SCM Politehnica a fost învinsă dramatic de CSM Făgăraş în runda a 13-a a Ligii Zimbrilor.

Alb-violeţii au condus la pauză cu trei goluri, dar au cedat în final la limită, scor 24-25.

Fără Fenici şi Sadoveac în Covasna, alb-violeţii au făcut o primă repriză bună, la capătul căreia au condus cu 13-10. În repriza secundă însă, formaţia din Făgăraş a recuperat rapid diferenţa de pe tabelă şi a trecut la conducere în minutul 38 (scor 17-16) după reuşita lu Csog. Acesta şi-a dus echipa la +3 în min. 53, dar finalul a fost foarte strâns. La 25-24 pentru CSM, ambele echipe au ratat câte o lovitură de la 7 metri. Poli prin Năstăsie în min. 59.

SCM Politehnica (marcatori): L. Caba 6 goluri, Barros 5, Şomlea 4, Slavuljcica 3, Baican 2, Cîmpan 2, A. Dedu 1, Păiuş 1.

În urma acestui eşec timişorenii rămân cu 24 de puncte şi ocupă locul 6 în primul eşalon. SCM Poli dispută ultimele două etape din turul Ligii Zimbrilor în zilele de 22 și 23 decembrie tot la Sf. Gheorghe. SCM Politehnica o întâlneşte mai întâi pe Dinamo București (marțea viitoare, de la ora 18.15 transmis de TVR 1) şi apoi pe CSU din Suceava (miercurea viitoare, de la ora 15.45, netelevizat).