Fetele de la Fortuna Becicherecu Mic, la prima victorie în play-off-ul Ligii...

Fetele de la Fortuna Becicherecu Mic, la prima victorie în play-off-ul Ligii I

0

Fortuna Becicherecu Mic a trecut cu bine peste eşecul de la Arad, din prima etapă a play-off-ului.

Timişencele au învins astăzi, pe teren propriu, într-o manieră categorică gruparea Universitate Galaţi, scor 6-1.

Golurile formaţiei din Becicherec au fost înscrise de Shaira Pera (min. 18), Laura Rus (28, 65), Cosmina Duşa (83, 89) şi Nadin Colesnicenco (90). Moldovencele au redus din diferenţă şi au stabilit scorul pauzei prin golul marcat de Irina Topal în minutul 43. După cum se observă oaspetele au cedat de tot spre final, încasând trei goluri în ultimele minute.

Fortuna a început jocul cu: Pavel – Scurtu, Haţegan (c), Codrescu, Heisu, Bistrian, Jivan, Pera, Deca, Rus, Grigore. În urma acestui succes timişencele ocupă locul 3, cu 28 de puncte. La o lungime în spatele celor de la Piros Security. Liderul Olimpia Cluj va acumula 39 de puncte în urma victoriei categorice cu Heniu Prundu Bârgăului. Peste o săptămână Fortuna joacă în deplasare, cu Vasas Femina, în runda a 3-a a play-off-ului elitei.