România a învins Ungaria la EURO 2021! Timişorenii Marius Marin şi Denis...

România a învins Ungaria la EURO 2021! Timişorenii Marius Marin şi Denis Haruţ, tot meciul pe teren

0

Victorie frumoasă şi importantă obţinută de tineretul României la Budapesta. „Tricolorii mici” au învins ţara gazdă, scor 2-1, după ce Ungaria a deschis scorul deşi se afla în inferioritate numerică. La fel ca în remiza cu Ţările de Jos, timişorenii Marius Marin şi Denis Haruţ au fost integralişti!

Mijlocaşul Marius Marin (Pisa) e şi căpitanul naţionalei U21 la turneul final din Ungaria şi Slovenia. Timişoreanul a văzut devreme un avertisment, dar cu toate acestea a gestionat bine restul partidei din punct de vedere al agresivităţii. Gazdele, în schimb, au colecţionat mai multe cartonaşe, fiind iertaţi în câteva rânduri de alte „galbene”… Szoke a văzut cartonaşul roşu pentru cumul în finalul primei părţi.

României i s-a refuzat şi un penalty clar iar în minutul 56 Csonka a deschis scorul după ce în prealabil, celălalt bănăţean din teren, Haruţ (FCSB) a fost faultat în mod evident.

Echipa pregătită de Adrian Mutu a avut posesie covărşitoare şi a început să-şi creeze mai multe acţiuni la poarta lui Bese. Până la urmă declicul a venit de la Măţan. Cu 20 de minute înainte de final jucătorul care s-a transferat în MLS, la Columbus, a marcat superb la colţul lung după o acţiune individuală. În fine, în minutul 87 Paşcanu a introdus mingea în poartă din centrarea aceluiaşi Măţan.

România a acumulat patru puncte şi e lider temporar, căci azi se mai dispută partida Germania – Ţărilde Jos, prima are trei puncte după succesul cla cu maghiarii, în timp ce cea din urmă are punctul prmit pentru egalul, 1-1, cu România. Peste trei zile naţionala noastră dă piept cu nemţii, în ultima rundă a grupei A. Primele două clasate se califică în sferturile de finală ale Europeanului U21.

UNGARIA U21: 12. Bese – 18. Bolla (Cpt), 4. Balogh, 3. Mocsi, 19. Deutsch (20. Bukta, 89) – 21. Csonka, 8. Mezei (15. Kata, 67) – 11. Skribek (17. Barany, 51), 16. Szendrei, 7. Kiss (13. Tamas, 67) – 10. Szoke. Selecționer: Zoltan Gera

ROMÂNIA U21: 1. A. Vlad – 16. Haruț, 4. Al. Pașcanu, 13. D. Ciobotariu, 2. R. Boboc – 11. A. Ciobanu, 8. M. Marin (Cpt), 22. Olaru – 10. Moruțan (21. Ad. Petre, 61), 9. Ganea (17. O. Popescu, 86), 20. Mățan (18. Itu, 87). Selecționer: Adrian Mutu