SCM Politehnica a revenit pe parchet cu un eşec în faţa Bacăului

0

SCM Politehnica nu a avut un comeback fericit în Liga Zimbrilor după pauza pentru jocurile naţionalei, precum şi după ultimele probleme cu coronavirusul din cadrul lotului.

Alb-violeţii au fost depăşiţi la Baia Mare cu 30-26 de CSM Bacău.

Timişorenii au condus şi cu patru goluri in prima repriză, dar la cabine s-a intrat cu scor egal: 14-14. Repriza secundă a adus treptat un reviriment al moldovenilor, care au reuşit să aibă şi cinci goluri avantaj pe final. Foarte probabil, căderea alb-violeţilor poate fi explicată şi prin problemele bănăţenilor din ultima perioadă. Elevii lui Vlad Caba au cedat, 0-10, meciul cu Buzăul după ce au fost depistaţi mai mulţi „pozitivi” in lot şi echipa nu a primit avizul pentru a efectua deplasarea.

SCM Poli e pe locul 7 deocamdată, cu 25 de puncte. Bacăul se afla pe locul 12… In următoarea etapă alb-violeţii joacă joi, 1 aprilie, de la ora 13.45, la Sf. Gheorghe cu Magnum Botoşani.

SCM Politehnica (marcatori): L. Caba 7 goluri, Barros 6, Sadoveac 4, Şomlea 2, Baican 4, Cimpan 1, Fenici 2.