Victorie preţioasă pentru Ripensia la Târgu Jiu. Roş-galbenii au luat avans faţă...

Victorie preţioasă pentru Ripensia la Târgu Jiu. Roş-galbenii au luat avans faţă de Recea

0

Ripensia Timişoara a obţinut trei puncte mari pe tărâm gorjean, cu deja condamnata Pandurii Tg. Jiu. Roş-galbenii s-au impus cu 3-0 şi au acum un avans de patru puncte faţă de maramureşenii de la Comuna Recea, contracandidata la evitarea poziţiei de baraj.

„Ripi” a marcat devreme prin Mihai Ene (min.

4), cu un şut din afara careului. Deşi a fost rezervă minutul 66 a adus un gol şi pentru Sokovic, vârful sârb abia intrat marcând din interiorul careului. Apoi Ene a reuşit „dubla” cu 17 minute rămase din dispută. Iar la două minute distanţă gazdele pregătite de Călin Cojocaru au rămas şi cu un om mai puţin după eliminarea lui Sylla.

Ripensia a acumulat 33 de puncte şi are acum un avans de patru puncte faţă de Recea, care a stat etapa aceasta. Timişorenii stau in runda următoare iar maramureşenii mai au două partide. Ultimul meci pentru roş-galbeni va fi acasă cu Metaloglobus.

Pandurii: Aldescu – Corduneanu, Moisie, Diau – D. Filip – Răchișan, Felipe Acosta, Sylla, Rasoveanu (60, Goma) – Velcotă (71, Zaborowski), Dodoi (cpt.). Antrenor: Călin Cojocaru

Ripensia: Șt. Dobre – An. Macrițchii (88, Lalic), Rogac, Fridrich (88, Stoi), Gladun – T. Călin (cpt., 65 Sokovic)), Coulibaly – Piftor, M. Ene, Tudorache (78, Golda) – Pădurariu (65, V. Macriţchii). Antrenor: Cosmin Petruescu