Timișoara Creativă – Bega Music Festival, un album care reunește interpreții și...

Timișoara Creativă – Bega Music Festival, un album care reunește interpreții și creatorii de muzică locali

0
DISTRIBUIȚI

Sub titlul „Timișoara Creativă – Bega Music Festival”, recent a apărut un material discografic promoțional produs de Casa de Cultură din Timișoara care își propune să reunească o serie de artiști și compozitori locali, discul dorindu-se a fi și o carte de vizită a orașului nostru.

„În anul 2019 lua naștere, în organizarea Casei de Cultură din Timișoara (Biroul Organizare Evenimente), în cadrul Festivalului Artelor Timișorene, cu titlu de experiment, un proiect muzical adresat interpreților și creatorilor de muzică din Timișoara: Festivalul-Concurs «Bega Music Festival». Motivația creionării acestui proiect a constituit-o nevoia de a descoperi artiști valoroși ai orașului nostru, cărora să le oferim perspectiva prezenței în marile evenimente ale orașului și, implicit, o șansă în plus spre dobândirea notorietății. În demararea acestui proiect un sprijin real a fost acordat de către Ilie Stepan, muzician reprezentativ al orașului nostru. Constatând că proiectul nostru s-a bucurat de un real succes, în competiție înscriindu-se 40 de soliști vocali și 53 de piese muzicale (câștigătoare fiind la secțiunea «creație» piesa «Hai Sus» compusă de Ioan Kui, vocalistul trupei Dincolo de Ziduri, piesa ce deschide albumul muzical), în anul 2020 am propus realizarea de sine-stătătoare a festivalului, conferindu-i un caracter național. Chiar și în condiții de pandemie, Concursul Național «Bega Music Festival» a reliefat potențialul artiștilor locali și în plan compozițional, înscriindu-se 56 de piese, dintre care 15 semnate de compozitori timișoreni (sau mutați în Timișoara, absolvenți ai învățământului superior în Timișoara) au ajuns în finala competiției câștigate de piesa Rebecăi Samuelsson, «Mama Song». Prezentul material discografic reunește 34 de piese aparținând atât unor debutanți în plan compozițional, cât și unor trupe și artiști consacrați. Mulțumiri adresăm și studiourilor din Timișoara care au înregistrat un real progres sub aspectul calității materialelor muzicale imprimate”, a transmis Codruta Măgurean, din partea celor care au pus la cale acest material.

Juriul celei de-a doua ediții a Bega Music Festival a fost alcătuit din conf.


univ. dr. Rodica Giurgiu – coordonator filiala Timiș și membru în Consiliul Director al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România, Ovidiu Lipan-Țăndărică, Erika Rotaru – reprezentant al casei de discuri Cat Music, Aurel Buga, reprezentant al UCMR-ADA, Oana Vincu, Maria Hojda, Ilie Stepan și Horea Crișovan.

Lansarea oficială a acestui material discografic va avea loc în data de 6 mai la TVR Timișoara, iar discul este promovat si prin Radio Timisoara, Radio Romania, Radio Reșița si alte posturi de radio locale și naționale.

Cele 34 de piese care se regăsesc pe acest material discografic promoțional sunt Dincolo de Ziduri – „Hai sus”, compozitor Ioan Kui, Beck Corlan – „Mama Song”, compozitor Rebeca Samuelsson, Maryliss – „În urma ta”, compozitor Maria Avramescu, Daniel Tudor & Ovidiu Dodo Moldovan – „Recollection”, compozitori Daniel Tudor & Ovidiu Dodo Moldovan, Dragoș Moldovan – „Ai plecat”, compozitor Dragoș Moldovan, Malvina – „Feel it in the air”, compozitor Malvina, Peregrinii – „Cavalcada”, compozitor Fabian Galiș, Mircea Baniciu – „Povestea neamului”, compozitori Vlady Cnejevici & Sergiu Simionese, Pragu’ de Sus – „Poate nu mai știi”, compozitor Călin Bârcean, AXiS, Maryliss, Andrada Crețu, Teodor Pop, Ovidiu Dodo Moldovan – „Good things”, compozitori Silviu Dan Iliescu & Ovidiu Dodo Moldovan, Ana Kui – „Gânduri mici”, compozitor Ana-Maria Kui, The Skywalkers – „Don’t bring me down”, compozitor Thea Marconi, R.U.A. – „Rangers”, compozitor Minola Szikszai, Beck Corlan – „Harababura”, compozitor Rebeca Samuelsson, Peregrinii – „Maskarad”, compozitor Fabian Galiș, Aryan – „Sevraj”, compozitor Ovidiu-Dodo Moldovan, AXiS – „Leaving you”, compozitor Silviu Dan Iliescu, The Skywalkers – „Choosing with my heart”, compozitor Thea Marconi, Remember Band – „Lumea pe dos”, compozitor Alin Dinulescu, Pragu’ de Sus – „Să pictăm tot burgul”, compozitor Călin Bârcean, Sanctuar – „Secrete întunecate”, compozitor Claudiu Rugăciune, Ana Kui – „Gânduri și vise”, compozitor Ana-Maria Kui, Ale – „Fericită de mâine”, compozitor Alexandra Cancel, Cristian Cazacu – „Valurile mării”, compozitor Cristian Cazacu, Maryliss – „Mii de șoapte”, compozitor Maria Avramescu, Zoran – „Cămașa”, compozitor Zoran Demian, Duality – „Piază rea”, compozitor Jacqueline Kohl, Robert Poka – „Don’t go away”, compozitor Robert Poka, Antonia Rădulescu – „5 Streets Away”, compozitor Antonia Rădulescu, Duality – „Release from reality”, compozitor Jacqueline Kohl, Freejay meets Ella – „Time to run”, compozitori Attila Lukinich, Alexandra Jebelean, Vest Phoenix Cover – „Prin noi, prin voi”, compozitor Sergiu Simionese, Alina Mihocaș, Horea Crișovan, Iosef Kappl, Doru Apreotesei – „I’m coming home with my mom”, compozitor Horea Crișovan și Nadayana – „She doesn’t mind”, compozitor Nadayana.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.