Baraj Liga 3, prima manşă: Rezultat pozitiv pentru Pobeda Star Bisnov, eşec...

Baraj Liga 3, prima manşă: Rezultat pozitiv pentru Pobeda Star Bisnov, eşec scontat al Fortunei Becicherecu Mic

0

Toate echipele bănăţene implicate în barajul de promovare/menţinere în Liga 3 au evoluat azi în deplasare. Pobeda Dudeştii Vechi a remizat în Alba, 0-0 cu Industria Galda, în timp ce Fortuna Becicherecu Mic a fost depăşită de hunedoreana Aurul Brad, scor 1-3 (1-1).

Şi trupele cărăşene au înregistrat rezultate similare „afară”, Progresul Ezeriş a condus, dar a fost egalată la Calafat, de Dunărea, scor 1-1.

Iar campioana Caraşului, Voinţa Lupac, a cedat la limită, scor 0-1, pe terenul lui CSU Craiova II.

Fortuna a condus chiar cu 1-0 la Brad prin reuşita lui Periat din minutul 10. Timişenii, în fapt juniorii Politehnicii născuţi în 2003 şi 2004, le-au dat emoţii gazdelor, fiind egalaţi pe finalul reprizei printr-un penalty dictat cu uşurinţă. Elevii lui Iulian Prodana, mai fragili fizic, au cedat apoi în repriza secundă, când au mai încasat două goluri.

Pobeda merita poate chiar mai mult la Galda, căci a avut mai multe oportunităţi de a înscrie. „Bulgarii” vor trebui acum să marcheze pe arena „Hristo Stoichkov” din Dudeştii Vechi.

O altă vestică, Frotiera Curtici s-a impus cu 2-1 pe terenul sibienilor de la Hermannstadt II.

Returul e programat peste o săptămână, duminică, 23 mai, de la ora 17.30.