SCM Timişoara a pierdut primul joc din play-off de la Oradea

0

SCM Timişoara a început „dubla” de la Oradea cu CSM din primul tur al play-off-uluiui cu un eşec.

Gazdele s-au impus cu 84-74 după un sfert 4 superior, partida fiind în rest una echilibrată în celelalte „segmente”. Jocul 2 pe Criş e programat mâine.

„Leii” şi-au adjudecat la limită primul sfert, cu 16-14 şi au condus la pauză cu un punct 36-35. Al treilea sfert a fost egal (22-22), dar în ultimele zece minute gazdele s-au impus.

Nikola Gajic, cu 16 puncte, a fost principalul marcator al alb-violeţilor. Mijajlovic 13 puncte, Brown 10, Olah 9, Lazar 7, Mirkovic 7, Mocriţchi 5, Pesakovic 5 şi Komatina 2, au fost ceilalţi realizatori ai timişorenilor. Aaron Broussard, de la orădeni, a fost coşgheterul întâlnirii, cu 20 de puncte marcate.

Meciul 2 din Bihor va fi mâine, de la ora 18.30 (FRBTV). Iar, în cazul în care va fi necesar, o a treia întâlnire va fi programată în Banat, vineri, 21 mai.