Ripensia e blocată în remize pe teren propriu. Braşovul, cel mai recent...

Ripensia e blocată în remize pe teren propriu. Braşovul, cel mai recent oaspete care a luat punct pe „Electrica”

0

Ripensia Timişoara a înregistrat cel de-al treilea rezultat de egalitate din tot atâtea dispute acasă în acest nou sezon de Liga 2. Roş-galbenii au deschis scorul prin principalul marcator – Denis Golda – în faţa celor de la FC Braşov, dar oaspeţii veniţi cu un moral scăzut în Banat, nu au plecat cu mâna goală după un penalty concretizat în partea secundă. 1-1 a fost scorul final pe „Electrica”!

„Ripi” pornea ca favorită după ce în etapa trecută câştigase primul meci din deplasare, 2-0 cu CSC Şelimbăr.

În timp ce, la polul opus al psihicului, ardelenii veneau la Gara Mică după un 0-6 acasă cu Slobozia.

Din minutul 29 lucrurile păreau să meargă ca pe roate pentru gazde. Care au deschis scorul prin vârful Golda, cel cu „dubla” din duelul cu Şelimbăr. Atacantul timişorean a concretizat de această dată cu capul la centrarea lui A. Macriţchii. Oaspeţii, nou promovaţi prin Corona, au avut gol anulat în minutul 42, pentru un fault la portarul Rus, apoi au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 56. De această dată indicându-se punctul cu var după căzătura lui H. Popa în duel cu V. Macrţichii. Tot Horia Popa a şi transformat pentru 1-1. Imediat, antrenorul Cosmin Petruescu a efectuat patru înlocuiri, dar fără efect pe tabelă. Mai mult, pe final Mihalcea putea să ducă toate punctele sub Tâmpa.

Ripensia are şase puncte după patru meciuri şi e momentan pe 9. A mai făcut egal acasă cu Dunărea Călăraşi (3-3) şi Dej (0-0). Etapa viitoare roş-galbenii au meci în Ghencea, cu CSA Steaua, duminică, de la ora 14.00. Braşovul a adunat trei puncte din trei remize şi e în subsolul clasamentului.

Ripensia: I. Rus – An. Macrițchii, Țieranu, Lalic, Fridrich (57, M. Ene) – Coulibaly (cpt.), V. Macrițchii (57, Vidrăsan) – R. Stoica (57, Rotea), Mitrov (57, Gladun), Piftor (80, Pădurariu) – Golda. Antrenor: Cosmin Petruescu

FC Brașov: C. Lungu – Sburlea, Rob. Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă, Leonte, Iorga (48, Mitroi), H. Popa (cpt.; 69, V. Mihalcea), I. Roșu (82, Lascu), Boția (69, M. Codrea), Iurcu (82, Negrean). Antrenor: Ilie Stan