Ripensia a obţinut prima victorie pe teren propriu în acest sezon. Astra...

Ripensia a obţinut prima victorie pe teren propriu în acest sezon. Astra rămâne „pe minus”

0

Ripensia a obţinut azi un succes important în Liga 2. Roş-galbenii au depăşit fosta divizionară „A” Astra Giurgiu cu 2-1 după ce oaspeţii au deschis scorul în jocul din runda a 6-a disputat pe „Electrica”.

La -2 din cauza penalizărilor şi cu noi jucători care şi-au găsit angajament în elită, bănăţenii puteau spera la toate punctele.  „Ripi” nu a început însă deloc bine jocul de azi de pe teren propriu.

Era doar minutul 6 când Giuroiu a înscris cu capul în poarta lui Rus după un corner. Roş-galbenii au presat apoi şi au înregistrat nu mai puţin de două bare în 13 minute. Mingea reluată cu capul de Golda a căzut pe transversală în minutul 17, apoi Mitrov a reluat şi el agonizant, în bara din stânga lui Moroz. Egalarea a venit până la urmă în minutul 33, când Alex Piftor a trimis în poartă după o minge respinsă de portarul Astrei.

După pauză ripensiştii au preluat conducerea din minutul 54, prin golul lui Mihai Ene, care a trimis plasat, pe jos, din interiorul careului, la colţul lung. Pe final putea fi lejer 3-1, dar nou intratul Ernest a lobat multe peste poartă din faţa portarului când mai erau şapte minute din dispută.

Cu această victorie „Ripi” a urcat cel puţin temporar în prima jumătate a clasamentului, având 9 puncte. Următoarea etapă îi programează pe timişoreni „afară” la Petrolul.

Ripensia: I. Rus – Sturzu, Țieranu, Lalic, Fridrich – Coulibaly (cpt.), Vidrăsan – Piftor (85, Morariu), M. Ene (71, Ernest), Mitrov – Golda (76, I. Mihai). Antrenor: Cosmin Petruescu

Astra: Moroz – R. Zamfir, D. Vasilescu, Giuroiu, Riza – G. Șerban, Buliga (63, Adeshina) – D. Gheorghe (90+2, Pinescu), Grecu, C. Danciu (63, Dumitraşcu) – Cl. Dragu (cpt.). Antrenor: Florin Stîngă