Politehnica Femina a suferit un nou eșec în Liga I. Heniu Prundu...

Politehnica Femina a suferit un nou eșec în Liga I. Heniu Prundu Bârgăului s-a impus pe „Ştiinţa”

0

Politehnica Femina a rămas cu doar două victorii din șase jocuri în actualul sezon al elitei. Echipa alb-violetă a fost învinsă ieri acasă de către revelaţia Heniu Prundu Bârgăului. A fost 4-1 pentru echipa oaspete după ce la pauză era egalitate pe „Ştiinţa”.

Erorile au fost din nou prezente din plin în jocul timişorencelor, care puteau încasa gol din primul minut, dar Meluţă a intervenit salvator pe linia porţii pentru a respinge.

Laiu a deschis până la urmă scorul pentru gruparea din Bistriţa-Năsăud peste jumătate de oră. Genoveva Roşie a reuşit însă să egaleze peste şase minute, scorul pauzei fiind de altfel 1-1.

Partea secundă a aparţinut însă fetelor de la Heniu, care au punctat de nu mai puţin de trei ori. Prin Chiper (47), Laiu (63) şi Ciontoş (90).

După acest eşec Poli, cu şase puncte, e doar pe 7, şi în Liga I feminină e pauză competiţională internaţională. La finalul lunii alb-violetele primesc vizita celor de la Vasas Femina.

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu,  22. Nicol Dincă-Vuia, 15. Denisa Hațegan, 5. Teodora Meluță (cpt.), 6. Denisa Heisu, 4. Cristina Codrescu (10. Nikoleta Kurja 68′), 24. Cristina Sucilă, 27. Genoveva Roșie (2. Anca Dobai 86′), 7. Florentina Ancăș (11. Larisa Grigore 86′), 14. Anda Jivan (20. Roxana Dovîncescu 55′), 23. Melisa Șodinca (13. Adina Rognean 55′). Antrenor: Mirel Albon.

Heniu Prundu Bârgăului: 31. Margarita Panova, 7. Lenuța Ștef (13. Daniela Mateș 78′), 2. Andreea Corduneanu (23. Mirabela Ristache 75′), 26. Anamaria Stanciu, 5. Edvina Ciontoș, 8. Mădălina Boroș (11. Alexandra Hornea 60′), 21. Beata Ambruș, 17. Nicoleta Deca, 10. Andreea Laiu (16. Larisa Sîrbovan 78′), 24. Claudia Chiper (80. Mihaela Merlan 60′), 77. Natalia Crețoiu. Antrenor: Călin Svoboda.