SCM Politehnica a suferit şi cu Potaissa Turda. Cea mai categorică înfrângere...

SCM Politehnica a suferit şi cu Potaissa Turda. Cea mai categorică înfrângere pentru alb-violeţi

0

SCM Politehnica continuă să plătească tribut lipsei de experienţe din lot în acest sezon.

Alb-violeţii au cedat astăzi fără drept de apel, scor 26-35, în faţa Potaissei Turda, în partida din etapa a 6-a a Ligii Zimbrilor.

Doar primele minute au fost destul de echilibrate azi în sala „Constantin Jude” la meciul al cărui start simbolic a fost dat de fosta mare jucătoare a Universităţii, Lili Cojocăriţa. Nu după foarte mult timp însă ardelenii au trecut la conducerea completă a ostilităţilor. La pauză a fost „doar” 20-14 pentru turdeni, apoi ecartul s-a mărit până la un maximum (minimum) de zece goluri diferenţă. A contat desigur şi accidentarea la mijlocul primei părţi a principalului marcator Marius Sadoveac.

SCM Poli a rămas cu doar trei puncte în zona inferioară a clasamentului. Duminică, 17 octombrie, de la ora 15.30 (TVR 1), timişorenii joacă pe terenul celor de la CSA Steaua.

SCM Politehnica (marcatori): Fenici 5 goluri, Cîmpan 4, S. Ignat 4, A. Cristescu 3, Csog 3, Sadoveac 3, Dumitrescu 2, A. Bordeanu 1, A. Moldovan 1.