Victorie şi în Elveţia pentru CSM Lugoj. Voleibalistele bănăţence, din nou în...

Victorie şi în Elveţia pentru CSM Lugoj. Voleibalistele bănăţence, din nou în optimile Cupei Challenge

0

CSM Lugoj a obţinut o nouă performanţă în CEV Challenge Cup. După victoria muncită din tur în faţa celor de la Sm’ AESCH Pfeffingen, timişencele s-au impus în această seară şi în manşa secundă disputată în Elveţia – scor 3-1 la seturi!

Voleibalistele de pe Timiş s-au impus în primul set cu 25-21, l-au cedat pe cel de-al doilea cu 22-25, şi le-a câştigat apoi pe următoarele două, tot la mare luptă.

A fost 25-23 şi apoi 28-26 după un duel cap la cap în al patrulea segment de joc.

În tur lugojencele câştigaseră după un set decisiv cu 3-2. Elevele lui Ugljesa Segrt au egalat, deocamdată, performanţa stagiunii trecute pe plan continental, când au atins de asemenea optimile celei de-a treia competiţii europene ca valoare. Atunci, CSM-ul a fost oprită de THY Istanbul.

Sokol Post Viena e următorul adversar acum al timişencelor. Primul joc va avea loc în data de 8 decembrie, în Austria, iar returul, în 15 decembrie, la Lugoj în sala „Ioan Kunst Ghermănescu”.