Ripensia s-a impus la scor cu Periam înaintea stagiului turcesc. O nouă...

Ripensia s-a impus la scor cu Periam înaintea stagiului turcesc. O nouă revenire în roş-galben

0

Ripensia învins-o pe divizionara C timişeană cu 7-1 la Baza 2 a Politehnicii. Printre autorii golurilor roş-galbenilor cu Avântul Periam s-a numărat şi atacantul Claudiu Matiş, care s-a aflat ultima dată la CSM Reşiţa.

Pe o vreme neprielnică a fost mult timp „doar” 1-0, din minutul 12, prin autogolul lui Telescu.

20 de minute mai târziu Golda a majorat diferenţa printr-o execuţie frumoasă apoi nou sositul de peste graniţă, Ivancevic, a stabilit scorul pauze (38) la 3-0 tot cu o execuţie spectaculoasă.

La cinci minute de la reluare M. Ene a făcut 4-0 din penalty iar după mai multe modificări efectuate de antrenorul Florin Fabian, cenuşăreasa din C8 a redus din diferenţă prin Chistrugă (72). Dar au mai urmat trei reuşite pentru „Ripi”. Intrat după o oră, Matiş a refăcut diferenţa de patru goluri zece minute mai târziu (73). Iar „dubla” lui Piftor (83 şi 85) a stabilit scorul final.

Mâine ripensiştii ar trebui să decoleze către Antalya, unde primul test va fi pe 6 februarie, cu FC Kazanka (L3 Rusia). Echipa timişoreană remizase cu Comloşu Mare (L4), scor 2-2, in primul test al iernii apoi şi-au anulat deplasarea de la Deva din weekend-ul trecut. La Ripensia au venit Mihart, Ivancevic şi au revenit din imprumuturi portarul Dobre şi Tudor Călin in această perioadă de mercato.

Ripensia: Rus – Morariu, Țieranu, Lalic, Gladun – Stoi, T, Călin – Ivancevic, M. Ene, Mihart – Golda. Au mai intrat: au intrat Dobre – Sturzu, V. Macrițchii, Fridrich, Vidrăsan, Piftor, M. Mircea, R. Ciurel, D. Ciurel, Stoica, Matiș. Antrenor: Florin Fabian.