Ripensia a remizat alb în primul amical din Turcia. Roş-galbenii au întâlnit...

Ripensia a remizat alb în primul amical din Turcia. Roş-galbenii au întâlnit o formaţie rusă de eşalon terţ

0

Ripensia a făcut un egal fără goluri astăzi la Belek, în primul joc din cadrul cantonamentului din zona Antalya.

Adversarul roş-galbenilor a fost FC Kazanka, „satelitul” celor de la Lokomotiv Moscova.

Jocul a fost unul echilibrat, în care ripensiştii şi-au trecut în cont câteva ocazii importante. În minutul 13 Mihai Ene a nimerit bara transversală. Iar prima parte a fost dominată de ripensişti în bună măsură. La reluare timişorenii au efectuat pe rând mai multe schimbări. Iar cu zece minute înainte de final, V. Macriţchii a fost aproape de gol, dar portarul rus s-a opus şi s-a încheiat aşa cum a început: 0-0.

Următorul amical în Antalya pentru „Ripi” va fi marţi, 8 februarie, cu FC Merani Tibilisi (Georgia 2). Stagiul bănăţenilor în Turcia se va încheia pe 13 februarie.

Ripensia: Rus – Sturzu (46, Morariu), Țieranu, Lalic (75, R. Ciurel), Gladun – T. Călin (46, V. Macriţchii), Stoi (46, Vidrăsan) – Piftor (46, Mihart), M. Ene (60, Stoica), Ivancevic (75, D. Ciurel) – Golda (60, Matiş). Antrenor: Florin Fabian.