Căpitanul Politehnicii Femina, în teren în rezultatul-surpriză al „tricolorelor”. România nu a...

Căpitanul Politehnicii Femina, în teren în rezultatul-surpriză al „tricolorelor”. România nu a cedat în faţa Elveţiei

0

Naţionala feminină de fotbal a României a realizat unul dintre cele mai surprinzătoare rezultate din existenţa reprezentativei.

„Tricolorele”, între care Teo Meluţă, de la Politehnica Timişoara s-a regăsit în primul 11, au remizat ieri seară pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu Elveţia, liderul grupei G, din preliminariile CM.

Teo Meluţă (nr. 5) a evoluat până în minutul 71 al meciului de pe stadionul „Arcul de Triumf”, din Bucureşti, fiind înlocuită cu Goder pe final. Atunci, tabela indica încă un rezultat-bombă, 1-0 pentru România prin golul din prima repriză marcat de Ficzay (min. 42) cu capul. Oaspetele, la care a evoluat deja celebra Alisha Lehmann, au egalat în cele din urmă prin Kiwic (77).

România are şanse minime să ajungă la Mondial. „Tricolorele” pregătite de Cristi Dulca sunt pe locul 3, cu 10 puncte şi mai au patru meciuri de disputat. Următorul e pe 12 aprilie (ora 18), în Croaţia. Pe 1 se află Elveţia 13 pt. iar locul 2, de baraj de calificare, e ocupat de Italia, cu 18 pt., ambele din şapte jocuri.

ROMÂNIA: 1. Părăluță – 17. Bistrian (13. Gered, 41), 5. Meluță (15. Goder, 71), 6. Ficzay, 2. Oprea, 11. Olar-cpt. – 10. Ciolacu (19. Ambrus, 59), 4. Bortan, 8. Vătafu – 20. Carp, 22. Marcu (9. Rus, 59). Selecționer: Cristian Dulca.

ELVEȚIA: 1. Thalmann – 5. Maritz, 8. Calligaris, 2. Stierli, 19. Aigbogun (14. Kiwic, 76) – 13. Wälti-cpt. (22. Mauron 78), 11. Sow (7. Maendly, 46) – 9. Crnogorčević, 18. Xhemaili, 23. Lehmann (10. Terchoun, 61) – 17. Fölmli (6. Reuteler, 61). Selecționer: Nils Nielsen.