Ripensia a pierdut cu Buzăul, dar şi-a asigurat locul în Liga 2....

Ripensia a pierdut cu Buzăul, dar şi-a asigurat locul în Liga 2. Trei tineri au debutat la roş-galbeni

0

Ripensia Timişoara a cedat astăzi pe „Electrica”, scor 0-1, cu FC Buzău. Partea pozitivă pentru roş-galbeni e că a folosit o garnitură foarte tânără şi în urma acestei runde din „B” nu mai au nicio emoţie în privinţa retrogradării.

Țieranu și-a ispășit a doua etapă de suspendare, iar Mitrov, Gavra, Ene, Sturzu, A.

Macrițchii și Rogac au fost accidentaţi, ceea ce a determinat gazdele să completeze lotul cu mulţi juniori. Unii dintre ei au şi debutat, Sorin Avrămescu (născut 2003) chiar din primul minut, fiind înlocuit apoi de un alt puşti – Ovidiu Agapie, şi mai „mic” (n. 2005). Iar pe final a intrat şi Rareş Butnăraşu (2005).

Altfel, oaspeţii, cea mai bună clasată a grupe B de play-out, şi-au făcut meciul uşor prin golul lui Trebotic din minutul 35, „cap” la cornerul lui Neicuţescu.

„Ripi”, 28 de puncte, şi locul 4, nu mai poate pica deoarece Braşovul, cu opt puncte mai puţin, mai dispută doar două partide în play-out. În runda următoare roş-galbenii au meci în deplasare, cu Unirea Constanţa.

Ripensia: Rus – Morariu (86, Butnărașu), Lalic, Fridrich, Gladun – Stoi (69, Ivancevic), V. Macrițchii, Vidrăsan (62, T. Călin) – Avrămescu (62, Agapie), Golda (86, Matiș), Piftor. Antrenor: Călin Mada.

FC Buzău: R. Stoian (cpt.) – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu, Trebotic (90+3, Cârstocea), A. Lopez, Cr. Ciobanu (62, Burlacu), Ekollo (77, Gaitan), Neicuțescu (46, Munteanu), Chică-Roșă. Antrenor: Cristian Pustai.