SCM Politehnica s-a impus dramatic în faţa Vasluiului

0

SCM Politehnica a câştigat meciul de pe teren propriu cu CSM Vaslui, disputat după aproape o lună de pauză competiţională. Deşi au dominat prima parte, alb-violeţii s-au impus cu emoţii pe final, scor 30-29.

Timişorenii au avut parte de o primă repriză productivă, în care au înscris de nu mai puţin de 20 de ori. Aşa cum era de aşteptat, Marius Sadoveac a fost principala gură de foc a bănăţenilor. Chiar şi aşa, diferenţa nu a depăşit cinci goluri în prima parte, rezultând un avantaj de +4 la pauză (20-16).

Poate şi acest lucru a permis, în partea secundă, revenirea moldovenilor în joc. Încă din minutul 38 Chiratcu a restabilit egalitatea. Apoi echilibrul a continuat cu o secetă de goluri timp de cinci minute. Mai mult, Vasluiul a şi preluat în cele din urmă conducerea! Pe final a fost rândul poliştilor să revină, nu fără dramă, ci fără Trif pe teren la momentul marcării golului victorios de 30-29 al lui Cîmpan.

În timp ce în ultimele secunde oaspeţii au ratat atacul şi Cumpănici a fost „expulzat”.

SCM Poli (marcatori): Sadoveac 12 goluri, Fenici 6, Cîmpan 5, Albert Cristescu, Sabin Ignat, Csog – câte 2, Păiuș – 1.

Poli şi-a mai liniştit situaţia, fiind pe 11, la cinci puncte acum de locul 12 – Bacăul. Următorul joc al alb-violeţilor va fi miercuri, 11 mai, pe terenul „lanternei” CSM Alexandria, în penultima etapă a Ligii Zimbrilor.

Tinerii luptă pentru titlu

În altă ordine de idei, echipa de tineret a Politehnicii va găzdui de vineri până duminică turneul final „Play-off Tineret” în sălile din Timişoara şi Dumbrăviţa. Primul loc după jocurile „fiecare cu fiecare” devine campioană naţională.