David Popovici, dublu campion mondial: a câștigat medalia de aur și la...

David Popovici, dublu campion mondial: a câștigat medalia de aur și la 100 de metri liber

0
<

div class="press-in-article" style="margin-left: auto; margin-right: auto; text-align: center; margin-top: 5px; margin-bottom: 5px; " id="press-1050959111">

Înotătorul român David Popovici (17 ani) a câștigat astăzi finala probei de 100 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale găzduite de Budapesta.

Tânărul campion a încheiat cursa cu un timp de 47 de secunde și 58 de sutimi, cu șase sutimi mai bun decât timpul următorului clasat, francezul Maxime Grousset.

În urmă cu două zile, Popovici a câștigat și titlul mondial la proba de 200 metri liber, depășind în semifinală și finală recordul mondial de juniori, lucru reușit și în semifinala de la 100 de metri.

Ultimul înotător care a câștigat medalia de aur atât în proba de 100 de metri liber, cât și în cea de 200 de metri liber la un Campionat Mondial a fost americanul Jim Montgomery, în 1973!