Un jucător de la Politehnica, titular în eșecul României cu Franța la...

Un jucător de la Politehnica, titular în eșecul României cu Franța la Europeanul Under 19

0

Naționala U19 a pierdut și al doilea joc de la EURO 2022 cu același scor. 1-2 a fost ieri seară cu Franţa, după ce acelaşi scor a fost înregistrat şi în prima partidă din grupă, cu Italia. Pentru „tricolorii mici” timişoreanul Doru Andrei a fost din primul minut pe teren.

Andrei, mijlocaşul Politehnicii, a fost înlocuit în minutul 73, după ce în meciul cu italienii intrase la pauză şi oferise assist la golul României.

Ieri, tot la Dunajska Streda, în Slovacia. Francezii au condus la pauză cu 2-0, prin golurile lui Tchaouna (min. 12) şi Adeline (20). După ce au dominat copios prima repriză, francezii erau să fie egalaţi pe final, după ce Coubiş a redus din diferenţă (82), România a mai avut o şansă importantă de a înscrie.

România se va bate vineri, de la ora 18.30, cu gazda Slovacia, pentru locul 3. Ambele echipe au zero puncte, dar golaverajul „tricolorilor” este superior. Poziţia a treia asigură un baraj cu locul 3 din cealaltă grupă iar câştigătoarea acestui joc de play-off se califică la Mondialul U20 2023 din Indonezia.

La fel ca la meciul cu Italia, selecţionerul Adrian Văsâi nu l-a folosit pe celălalt jucător de pe Bega din lot – Denis Radu, tot de la Politehnica Timişoara.

FRANȚA U19: 1. Lo-Tutala – 2. Zoukrou, 4. Doukoure, 5. Toure (Cpt.), 18. Semedo-Varela – 17. Ba (20. Camara, 86), 6. Adeline (14. Diouf, 68), 15. Da Silva (19. Pereira, 86) – 7. Virginius ( 9. Ben Seghir, 75), 13. Bonny (11. Cisse, 68), 10. Tchaouna. Selecționer: Landry Chauvin

ROMÂNIA U19: 1. Popa (Cpt.) – 14. Coubiș, 4. Gergely, 3. Dănuleasă, 2. Pantea (5. Pîrvulescu, 53) – 8. Pandele, 6. Sîrbu (19. Ciuciulete, 25) – 21. Andrei (11. Bodișteanu, 73), 20. Popescu (7. Radaslavescu, 53), 10. Ilie – 15. Andronache (9. Chirițoiu, 53). Pe bancă: 12. Borbei – 16. Radu, 17. Tănasă, 18. Sali. Selecționer: Adrian Văsîi