div class="press-in-article" style="margin-left: auto; margin-right: auto; text-align: center; margin-top: 5px; margin-bottom: 5px; " id="press-1515999001">
Luna viitoare se reia la Timișoara „Festivalul Inimilor”, un festival al folclorului din întreaga lume, după o pauză forțat de doi ani.
Ajuns acum la cea de-a XXXI-a ediție, festivalul urmează să aibă loc în Parcul Rozelor, începând din data de 6 iulie.
Pe lângă numeroasele ansambluri românești care vor veni la Timișoara, și-au anunțat prezența alte 11 ansambluri folclorice de pe toate continentele.
Programul festivalului din acest an este următorul:
6 iulie – 2 august – Casa de Cultură a Municipiului Timișoara
Les Danses du Monde / Dansurile lumii – expoziție foto François
Guénet (parteneriat cu La Maison des Cultures du Monde, Paris, Franța)
1 – 31 iulie – Podul Michelangelo
Inimile Timișoarei – expoziție foto Claudia Tănăsescu
Miercuri, 6 iulie, ora 19:30
Ansamblul „Ghiocelul”, Giroc
Ansamblul Profesionist „Banatul”, Timișoara
Ansamblul Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Sibiu
Ansamblul „Timișul”, Timișoara
Joi, 7 iulie
ora 18:30 – Parada portului popular (Piața Libertății – Operă – Catedrală -Parcul Rozelor)
ora 19:30 – Ceremonia de deschidere a festivalului
Spectacol susținut de:
Ansamblul „Timișul”, Timișoara
Ansamblul „Armenișana”, Armeniș
Ansamblul „Cununa Timișului”, Ghiroda
Ansamblurile reunite de dansuri șvăbești „Hatzfelder Pipatsche /
Jimbolia, Billeder Heiderose/ Biled, Groβ Jetscha / Iecea Mare,
Banater Musikanten, Timișoara”
Ansamblul „Aranira”, Italia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
Ansamblul „Bihorul”, Oradea
Ansamblul „Vila”, Serbia
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul „Zekartan”, Georgia
Ansamblul Profesionist „Maria Tănase”, Craiova
Vineri, 8 iulie
ora 11:00 – 12:30 – Sala Lira – Workshop de dans: Ansamblul „Timișul” & Ansamblul „Trakia” (eveniment destinat participanților la festival)
ora 19:30 – spectacol susținut de:
Ansamblul „Lugojana”, Lugoj
Ansamblul „Sveti Sava”, Sânnicolau Mare
Ansamblul „Zestrea Gugulanilor”, Caransebeș
Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
Ansamblul „Mladost”, Timișoara
Ansamblul „Doina Timișului”, Timișoara
Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
Ansamblul „Vila”, Serbia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres ”, Peru
Ansamblul Profesionist „Mureșul”, Târgu Mureș
Sâmbătă, 9 iulie
Ora 11:00 – 12:30 – Sala Lira – Workshop de dans: „Vila”, „Aranira”, „Siemianowice” (eveniment destinat participanților la festival)
Ora 19:30 – spectacol susținut de ansamblurile:
Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
Ansamblul „Eszterlanc”, Timișoara
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
Ansamblul „Aranira”, Italia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
Ansamblul „Zekartan”, Georgia
Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres”, Peru
Ansamblul Profesionist „Kolo”, Serbia
Duminică, 10 iulie
ora 12:00 – Program susținut în cartiere (Mehala, Bălcescu, Giroc)
ora 19:30 – spectacol susținut de ansamblurile:
Ansamblurile reunite de dansuri șvăbești „Hatzfelder Pipatsche /
Jimbolia, Billeder Heiderose/ Biled ,Groβ Jetscha / Iecea Mare,
Banater Musikanten/Timișoara”
Ansamblul „Pusta Banatului”
Ansamblul „Aranira”, Italia
Școala de dans „Marius și Maria Ursu”, Timișoara
Ansamblul „Bokreta”, Timișoara
Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Vila”, Serbia
Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres ”, Peru
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
Ansamblul „Zekartan”, Georgia
Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
Închiderea festivalului
Foto: Constantin Duma