Echipa de fotbal a Universității de Vest din Timișoara, calificată în sferturile...

Echipa de fotbal a Universității de Vest din Timișoara, calificată în sferturile de finală la Jocurile Europene Universitare

0

Universitatea de Vest a obținut biletele pentru faza superioară a competiţiei de la Lodz, după ce a depăşit aseară echipa Universităţii Tubingen (Germania), scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat „la ultima fază” de ripensistul Alexandru Piftor.

După 2-0 (goluri Giuricici şi Bizău) cu reprezentanta Ucrainei (State University of Economics and Trade) vineri, UVT-ul s-a impus şi în cel de-al doilea şi ultimul joc din faza grupelor de la Jocurile Universitare.

Piftor a înscris în minutul 75 pe arena „Minerska” în partida de ieri cu nemţii.

Luni, la ora 18.00, UVT-ul dă piept în sferturile competiţiei cu reprezentanta Norvegiei (Norwegian School of Economics).

UVT: An. Filip – O. An. Popescu, R. Popa, Gaşpar, Olteanu, Matiş, Gladun, Stupu, Giuricici, Sporin, Fl. Olariu. Au mai intrat: Morariu, M. Olariu, Piţigoi, Piftor şi Bizău.

Echipa Univ. de Vest e formată din mulţi jucători care practică sau au practicat fotbalul de performanţă până la nivelul Ligii 2 inclusiv, cazurile ripensiştilor Piftor, Morariu şi Gladun. Dar şi al lui Matiş sau ale lui Gaşpar, Giuricici şi Piţigoi (ultimii trei în tricoul Politehnicii).