Ripensia, învinsă la limită de UTA, în ultimul joc al arădenilor înainte...

Ripensia, învinsă la limită de UTA, în ultimul joc al arădenilor înainte de startul Superligii

0

Ripensia a disputat azi al treilea test al verii. Scorul a fost 1-2 pe „Banatul”, din Sânnicolau Mic (Arad), cu prim divizionara UTA, după ce roş-galbenii au deschis scorul prin Tudor Călin.

După 10-1 şi 0-2 „în familie” cu UVT, „Ripi” a jucat la Arad, într-o ultimă verificare pentru UTA, a cărei arene e ocupată azi de Supercupa României.

Timişorenii au deschis oarecum surprinzător scorul în minutul 20, după ce şutul lui Piftor a fost respins doar până la Călin, marcator cu capul. UTA a egalat prin Benga, tot cu capul (min. 39), în urma unui corner. Iar timişoreanul gazdelor, David Miculescu, a făcut 2-1 înaintea pauzei (42), cu un şut din şapte metri.

UTA: Fl.

Iacob (60, Balauru) – Vukcevic (87, Maxim), Erico (65, Chindriș), Benga (73, Dobrescu), Hoxallari – Batha (87, Cibi), Fl. Matei (65, Isac) – Miculescu (60, Stahl), Ubbink (80, Negoescu), Otele (73, Șteau) – Keşeru (65, Markovic). Antrenor: Ilie Poenaru

Ripensia: Toroc (46, I. Rus) – Morariu (46, Zamfirescu), Țieranu (62, Leca), Lalić (87, Butnăraşu), Gladun (80, Vasluian) – Vidrăsan (70, Mogoş), Călin (46, Stoi), Ene (70, Mitrov) – Piftor (77, Simon), Gavra (62, Matiş; 88, Vermeşan), Mihart (62, Szimionaş).

„Pentru noi un test foarte important, nu a contat rezultatul. Mă bucur că am reuşit să ne ridicăm la nivelul unei echipe de Liga I, care sunt la alt nivel de pregătire… ne arată nivelul la care suntem noi şi pe calea asta vreau să-i felicit pe băieţi pentru cum s-au prezentat azi. Am avut joi un episod în care nu am fost la cel mai mult nivel. Mai avem timp, urmează şi un cantonament, în care vom sta zece zile, sperăm să pregătim lucrurile, mai avem timp să pregătim ceea ce vrem să îmbunătăţim. Sperăm să decurgă lucrurile în felul în care au decurs, ca să ajungem cât mai bine până la începutul campionatului…”, a spus la final Iulian Muntean, antrenorul Ripensiei.