România, cu puncte marcate de Vlaicu, a pierdut clar testul cu Italia....

România, cu puncte marcate de Vlaicu, a pierdut clar testul cu Italia. Patru rugbişti de la SCM Timişoara au fost selecţionaţi

0

Naţionala de rubgy a României a cedat ieri seară în faţa Italiei pe stadionul „Arcul de Triumf”, din Bucureşti.

Oaspeţii s-au impus cu 45-13 (19-6). Gabriel Rupanu, Vlad Neculau şi Florin Vlaicu au fost din primul minut pe teren, în timp ce un alt rugbist, transferat recent pe Bega, Alexandru Bucur a început meciul pe bancă.

Vlaicu a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă. „Americanul” şi-a mai adus colegii în avantaj dintr-o execuţie similară pentru 6-5, apoi italienii au preluat controlul şi au marcat încă două eseuri până la pauză. România a mai izbutit un eseu prin Savin în minutul 79, transformat de acelaşi recordmen Vlaicu, care a închis şi tabela cu aceată ocazie. În repriza secundă Neculau a fost eliminat.

Bănăţenii rămân la lot pentru provocările de peste ocean, testele cu Uruguay din 10 şi 17 iulie. Eugen Căpăţînă, tot de la SCM, se va alătura lotului cu această ocazie.