SCM Politehnica a câştigat primul meci acasă. Handbaliştii alb-violeţi au revenit spectaculos...

SCM Politehnica a câştigat primul meci acasă. Handbaliştii alb-violeţi au revenit spectaculos pe final cu HC Buzău

0

Echipa de handbal alb-violetă a obţinut până la urmă victoria în runda 2.

După eşecul de la Turda, SCM Politehnica s-a impus în prima partidă de pe teren propriu, în compania celor de la HC Buzău, scor 32-30. Cu aproape zece minute înainte de final oaspeţii aveau patru goluri avantaj!

Timişorenii au început rău jocul din sala „Constantin Jude” şi au înscris primul gol după ce buzoienii marcaseră deja în patru rânduri. Treptat ecartul s-a evaporat, Poli a şi preluat conducerea în primă fază prin Fenici, dar a încheiat repriza cu dezavantaj minim: 14-15.

La reluare, oaspeţii s-au desprins chiar la cinci goluri diferenţă. Nosrati a punctat în minutul 51 pentru 23-27, dar finalul a fost al bănăţenilor. Baican a egalat în minutul 57 şi tot el a înscris ultimul gol polist, de 32-29, contribuind astfel din plin la succesul alb-violet.

SCM Poli (marcatori): Furak 5 goluri, R. Cîtu 1, R. Trif 4, Baican 5, Marjanovic 9, Cîmpan 1, Fenici 3 şi Sadoveac 4.

Etapa viitoare Poli joacă pe terenul lui Dinamo vineri, 9 septembrie, de la ora 17.30 (joc transmis pe Pro Arena).