SCM USV Timişoara a suferit în Ghencea cel mai drastic eşec în...

SCM USV Timişoara a suferit în Ghencea cel mai drastic eşec în campionat din ultimul deceniu

0

SCM USV Timişoara a suferit un nou eşec în play-off-ul Ligii Naţionale. De această dată unul foarte drastic pe noul stadion al clubului armatei CSA Steaua, scor 5-52 (0-14). Bănăţenii vor fi astfel pe locul 4 la finele acestei faze.

Jocul din runda a 5-a a început prost pentru timişoreni, care l-au pierdut temporar pe Mosese, avertizat din minutul 2.

După o penalitate ratată de Vlaicu, gazdele au deschis scorul în minutul 21, din eseul lui Arabuli, transformat de Vl. Popa. Vueti, cu un nou eseu, transformat de acelaşi Popa, au dus scorul la 14-0.

Steliştii au început partea secundă fulminant, cu trei noi eseuri. La 33-0, Îîn minutul 61, ex-militarul Dragoș Lucan a redus diferența printr-o încercare, unicare a meciului pentru „lei”, iar Alin Conache a ratat transformarea. Gazdele au completat apoi până la scorul final prin eseuri marca Surugiu, Ngoni (2), Butnariu, Iliuță si Vaovasa, în timp ce Plai a transformat patru dintre acestea.

E clar în urma acestui rezultat că SCM-ul va disputa semifinala în deplasare, urmând să rămână pe 4 indferent de rezultatele ultimei runde din play-off. SCM Timișoara – Știința Baia Mare va fi un „amical oficial” astfel sâmbătă, 8 octombrie, în Ronaţ. Doar o victorie şi patru puncte au „leii” în clasament. Eşecul de azi din Bucureşti a fost cel mai dur din ultimul deceniu în campionat, doar în eurocupe bănăţenii au mai fost învinşi atât de clar.

SCM Timişoara: Sikote, Căpăţînă, Mosese, Trăuşan, D. Lazăr, Sîrbu, An. Mureşan, Murariu, Rupanu, Jipa, Jgerenaia, Fl. Vlaicu, Shennan (cpt.), Şteţco, Tiqe. Rezerve: Lucan, Chiriac, L. Nica, L. Mureşan, Holoia, A. Conache, Baloyi, Godwin. Antrenor: Valentin Calafeteanu.