Politehnica Femina s-a impus la scor şi în meciul de la Miercurea...

Politehnica Femina s-a impus la scor şi în meciul de la Miercurea Ciuc. Alb-violetele, tot primele

0

Politehnica Timişoara, în varianta feminină, merge excelent în elită. Elevele lui Mirel Albon s-au impus fără probleme în fief-ul celor de la Csikszereda, aflate la mijlocul clasamentului, scor 7-0!

Scorul a fost deschis încă din minutul 4 de Florentina Ancăș.

Gazdele au mai rezistat 23 de minute până la următorul gol, reuşită personală a muntenegrencei Nikolina Caković. Cristina Sucilă a stabilit scorul pauzei, 3-0, peste alte 11 minute, cu un şut superb sub bară. La reluare au mai punctat: căpitanul Teodora Meluță (min. 56 pen.), Nicoleta Kurja (61), Anda Jivan (75) și Bianca Ienovan (81).

Politehnica Femina a început în formula: Câmpean – Meluţă (cpt.), Bratu, Codrescu, Ancăş, Sucilă, Kurja, Mirea, Jivan, Roşu, Cakovic.

Sâmbătă, 27 noiembrie, de la ora 11, Politehnica Timişoara joacă acasă, pe „Ştiinţa”, cu CSM Alexandria. După nouă runde alb-violetele sunt lidere, cu trei puncte peste rivala din Cluj, 27 faţă de 24 ale ardelencelor, sancţionat cu un 0-3 în meciul direct după ce a folosit prea puţine junioare în timpul partidei de la Iclod.