„Leii” au suferit la Galaţi al doilea eşec stagional

0

SCM Timişoara a pierdut astăzi pe terenul CSM Galaţi în a opta dispută din Conferinţa B a Ligii Naţionale.

Gazdele s-au impus cu 88-80 (51-43).

Gazdele au câştigat clar (33-16) primul sfert din sala „Dunărea”. În cel de-al doilea, bănăţenii au recuperat nouă puncte. Sfertul 3 a fost câştigat însă tot de gălăţeni cu o diferenţă de patru puncte (20-16). Pe final era clar că trupa din Moldova se va alege cu un punct mai mult în clasament după această întâlnire, SCM OHMA Mozzart Bet reuşind doar să reducă din diferenţă (de la -14 la -8).

Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Luka Mitrovic, de la gazde, respectiv Ilija Djokovic, de la oaspeţi, ambii cu câte 20 de puncte. Indexul jucătorului „leilor” fiind însă superior. Ceilalţi realizatori ai alb-violeţilor au fost: Kesar 19 pt., McClellan 15, Gajic 6, Năsturescu 5, Lazar 4, Vujosevic 4, E. Petrescu 4 şi Schipor 3.

Peste trei zile, „leii”, care sunt la egalitate pe locul 1 cu CSM Oradea, joacă la Focşani. Meciul de sâmbătă, de la ora 17 e transmis pe FRB TV (YouTube).