Politehnica Femina, în optimile de finală ale Cupei după o victorie în...

Politehnica Femina, în optimile de finală ale Cupei după o victorie în Calea Aradului. Alb-violetele sunt în Serbia pentru un meci special

0

Politehnica Timişoara, formaţia feminină, a încheiat meciurile oficiale din 2022 cu zero goluri încasate în noul sezon. După parcursul fără greşeală din campionat, alb-violetele au disputat ieri, cu o echipă axată pe junioare, primul meci din competiţia K.O. Adversara a fost din oraş, Roma Florin Pădurea, grupare care activează în eşalonul secund şi care nu a avut nicio şansă în faţa liderului Ligii I, care s-a impus cu 10-0.

Lotul polist feminin a fost împărţit practic, mai ales că astăzi alb-violetele au meci cu totul şi cu totul special, în faţa vicecampioanei din Serbia, Steaua Roşie!

Pe arena „Textila”, ieri, au fost folosite inclusiv Rianna Fratuțescu (2007), Andra Mihăescu (2007), Alexandra Boboc (2007), Dana Cioablă (2007), Ionela Năstăsoiu (2006), dar și debutante – Patricia Șerban (2007), Elena Petrișor (2007) și Florentina Florea (2006).

Alexandra Boboc a deschis scorul, Florentina Florea a făcut 2-0, Cristina Sucilă şi Anca Dobai au dus scorul la 4-0 iar aceeaşi Sucilă şi Şodinca au stabilit scorul pauzei: 6-0.

Patricia Șerban a marcat pentru 7-0 la începutul reprizei secundei iar pe fondul controlului partidei Dana Cioablă, Cristina Sucilă şi Andreea Șepețan au închis tabela.

Politehnica Timișoara: 30. Roșu Cosmina – 31. Sabina Scurtu, 13. Andra Mihăescu (25. Patricia Șerban 46’), 6. Rianna Fratuțescu (29. Elena Petrișor 46’), 2. Anca Dobai (11. Larisa Grigore 46’), 20. Alexandra Boboc (26. Dana Cioablă 46’), 16. Florentina Florea (17. Ionela Năstăsoiu 46’), 24. Cristina Sucilă, 23. Melisa Șodinca, 21. Aya Jamily, 19. Andreea Șepețan.

Pentru Poli nu e încă vacanţă, azi fetele sunt la Belgrad pentru două meciuri interesante la baza sportivă de lângă Marakana. Timişorencele întâlnesc senioarele de la Steaua Roşie, de la ora 15, meciul fiind urmat de duelul U17 dintre cele două.