SCM Politehnica Timişoara, cu noul antrenor pe bancă, nu a putut să...

SCM Politehnica Timişoara, cu noul antrenor pe bancă, nu a putut să o bată pe Turda

0

SCM Politehnica a cedat în jocul din runda a 14-a, de pe teren propriu, cu Potaissa Turda, în prima partidă cu Mihai Rohozneanu la conducera băncii tehnice.

Oaspeţii s-au impus cu 30-28 (15-13) iar alb-violeţii rămân în subsolul clasamentului.

Ardelenii, aflaţi la mijlocul clasamentului, erau uşor favoriţi, lucru confirmat în joc. După un start strâns, oaspeţii au avut avantaj şi la pauză. În partea secundă turdenii s-au desprins la cinci goluri (16-21 în minutul 43). Spre final bănăţenii au revenit la doar un gol distanţă. Mai mult, Baican a reuşi egalarea la 27-27 cu mai puţin de cinci minute rămase din meci. Dar reuşita lui Thalmaier, din ultimul minut a lămurit soarta punctelor.

SCM Poli (marcatori): Sadoveac 9 goluri, Marjanovic 5, Furak 2, B. Szabo 2, Cîmpan 2, Fenici 2, S. Ignat 2, A. Cristescu 2, Chira 1, Baican 1.

SCM Poli a rămas pe antepenultimul loc, cu 10 puncte, şi va juca peste o săptămână la Buzău.