Ripensia, învinsă în primul test al iernii, de o echipă din Liga...

Ripensia, învinsă în primul test al iernii, de o echipă din Liga a IV-a Timiş. Multe nume noi folosite de roş-galbeni

0

Întinerită din nou forţat, formaţia roş-galbenă nu s-a putut impune în primul joc amical al iernii. Ripensia a cedat, scor 1-2, pe terenul Timişului Şag, una dintre echipele puternice ale Ligii a IV-a timişene, într-un joc împărţit în trei reprize a câte 30 de minute. Roş-galbenii au apelat şi la o serie de nume noi în acest joc de pregătire.

Astfel, în primul 11, antrenorul Iulian Muntean a apelat pentru prima dată la serviciile lui Vlad Moraru (mijlocaş n. 2004, ex-CSM Zalău) şi Demetris Cristodulo (atacant, 19 ani, ex-Ghiroda, format la Politehnica).

Gazdele, mai experimentate ca vârstă, au deschis scorul printr-unul dintre veterani – Dacian Bârză, în minutul 12, cu un şut din 12 metri.

Peste 16 minute, Cristodulo a egalat cu un şut pe jos după o combinaţie cu Morariu.

Scorul de 1-1 a rămas şi după a doua parte de 30 de minute, perioadă în care a fost folosit încă un nume nou – Octavian Cracea (21 ani, mijlocaş, ex-Poli Iaşi). În fine, în a treia repriză, timişorenii au apelat şi la serviciile lui Niţu (ex-Înainte Modelu). Lor li s-au adăugat şi o serie de puşti din propria pepinieră folosiţi în acest meci.

Gazdele, care joacă pe o arenă cu condiţii superioare eşalonului al patrulea, au mai înscris o dată în minutul 78, printr-o lovitură de cap şi au câştigat „pentru palmares” cu 2-1.

Ripensia (prima repriză): Toroc – Baeram, Țieranu, Candreanu, Lungu – Stoi, Morariu, Vlad Moraru (ex-CSM Zalău) – Stoica, Cristodulo (ex-Ghiroda), D. Ciurel.

Ripensia (repriza secundă): Brașoveanu – Zamfirescu, Butnărașu, Gladun, R. Ciurel – Stoi (45, Vidrăsan), Vl. Moraru (45, Cracea ex-Poli Iaşi), Ardeiu – Sofran, Zetu,

Bobocea.Ripensia (a treia parte de 30′): Flonta – Bălace, Bain, Nițu (ex-Înainte Modelu), Zaharia – Micșa, Cracea, Vidrăsan – Sofran, Agapie, Iosu.

Pentru „Ripi” urmează un amical „în familie”, cu CSU Univ. de Vest (L4) pe 4 februarie. Timişul Şag, care cedase, scor 0-4, săptămâna trecută cu Politehnica, va disputa azi încă un joc, cu CSC Ghiroda (L3).