Victorie preţioasă pentru „lei”: SCM Timişoara a bătut Steaua

0

„Leii din Banat” au pus capăt seriei nefaste de trei eşecuri la rând. SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara s-a impus cu 88-84 în faţa Stelei Bucureşti, după un meci antrenant în sala „Constantin Jude”.

Primul sfert a fost câştigat de bănăţeni cu 24-21 iar al doilea cu 20-19.

Aşadar doar patru puncte diferenţă au fost şi la pauză, când spectatorii s-au putut bucura de spectacolul unui ansamblu folcloric.

La reluare, oaspeţii au preluat iniţiativa şi şi-au adjudecat cel de-al treilea sfert: 18-20. Sfertul 4 a „împachetat” cele mai bune momente, cu o revenire la 69-69 a Stelei, dar şi un +9 pe tabelă apoi pentru alb-violeţi, doar ca ultimele minute să păstreze destul suspans. Practic amfitrionii au ştiut doar în ultimele secunde că vor câştiga sigur jocul, după transformările lui Kesar.

Coşgheterul partidei a fost Igor Kesar, cu 25 de puncte şi 9 recuperări. Ceilalţi realizatori ai „leilor” au fost: Mekic 13 pt., Lazar 11, McClellan 10, Gajic 10, Gajic 6, Schipor 6, E. Petrescu 5, Mirkovic 2. De la oaspeţi, principalul realizator a fost Strahinja Jovanovic, cu 23 de puncte şi 9 assist-uri.

SCM are acum un record de nouă victorii şi cinci eşecuri, fiind doar în spatele liderului autoritar din Oradea. Sâmbătă, de la ora 18.30, timişorenii au meci pe terenul lui ABC Athletic Constanţa.