Politehnica Femina a zdrobit reprezentanta Aradului în optimile Cupei României. Banat Girls,...

Politehnica Femina a zdrobit reprezentanta Aradului în optimile Cupei României. Banat Girls, calificată de asemenea după un scor ”astronomic”

0

Politehnica Timișoara a învins-o în deplasare, la Arad, pe Piroș Security, cu 7-0, în meciul de ieri, care a contat pentru optimile de finală ale Cupei României la fotbal feminin.

Alb-violetele nu au avut milă de adversare pe terenul din cartierul arădean Sânicolaul Mic și au avut o galerie formată din destui părinți care au încurajat mai devreme echipa U15 de fete a lui Poli, câștigătoare și ea cu 8-0 la UTA!

Timișorencele, mult superioare ca lot, au avut debutante și mai multe tinere în teren, formația gazdă nemaiavând forța din sezoanele trecute. În minutul 8 Lorena Mihăilesc a deschis scorul iar apoi Ancăș a majorat aproape instant avantajul.

A fost totuși doar 2-0 la pauză pe fondul relaxării oaspetelor.

În partea secundă însă Cakovic (min. 51) a deschis seria continuată cu încă cinci goluri. Emilin Araujo a înscris și ea după șase minute. În minutul 62 Melisa Șodinca a făcut 5-0 apoi Mihăilesc a făcut ”dubla” trei minute mai târziu. Florentina Florea a ratat un penalty, dar Genoveva Roșie, cu un șut de la peste 20 metri a stabilit scorul final.

În sferturi, în urma tragerii la sorți, Poli va întâlni una dintre formațiile AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, FC Universitatea Cluj, Farul Constanța, Rapid București, Carmen București, CS Gloria Bistrița sau Banat Girls. Echipa din Comloșu Mare a câștigat cu 10-0 la Cisnădie cu fetele de la Hermannstadt.

În play-off-ul elitei pentru liderul Poli urmează jocul cu Ciucul acasă pe 18 martie, ora 13. În timp ce Banat Girls, a patra clasată, merge o zi mai târziu (ora 11) la Giurgiu, unde vor avea jocul cu Carmen București.

Piroș Security Arad: 18. Maha Eldemrdash Shehata – 90. Andrada Ungur, 11. Bianca Granados, 10. Melisa Olariu (cpt.), 5. Loredana Cosma, 13. Izabela Varga, 17. Lorena Cociuba, 4. Gianina Stanoiev, Carla Kugler, Alexia Roz, 3. Patricia Gherheș. Rezerve: 7. Andrada Vanu, 14. Larisa Nemet, 16. Maria Nicola, 21. Antonia Vidrascu, 15. Raluca Mateș, 20. Paula Nicoară.

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu – 7. Florentina Ancăș, 4. Cristina Codrescu (15. Denisa Hațegan 75’), 29. Tristan Corneil, 27. Genoveva Roșie, 24. Cristina Sucilă (cpt.) (16. Florentina Florea 75’), 11. Larisa Grigore (10. Nikoleta Kurja 60’), 8. Clara Roșu (2. Anca Dobai 75’), 12. Lorena Mihăilesc, 3. Emilin Araujo (23. Melisa Șodinca 60’), 9. Nikolina Cakovic. Rezerve: 1. Gabriela Bogdan, 25. Dana Cioablă.