Banat Girls, debut amânat după ce cinci jucătoare au fost implicate într-un...

Banat Girls, debut amânat după ce cinci jucătoare au fost implicate într-un accident rutier

0
DISTRIBUIȚI
Foto: ACS Banat Girls / Facebook

Astăzi, ACS Banat Girls, care a realizat multe transferuri interesante în vară, trebuia să debuteze în noua ediţie a elitei ligii feminine. Formaţia antrenată de Liviu Ivasuc şi-a amânat însă duelul extrem de dificil din prima rundă, împotriva campioanei „U” Cluj, după ce nu mai puţin de cinci jucătoare au fost implicate într-un accident săptămâna trecută în Timişoara.

„In urma accidentului rutier de vinerea trecuta, în care au fost implicate 5 dintre jucatoarele noastre și soldat cu politraumatisme la mâini, picioare, bazin și cap, Federatia Romana de Fotbal a acceptat amanarea partidei pe care echipa noastra urma sa o dispute pe teren propriu impotriva campioanei Universitatea Olimpia Cluj. Din păcate, acest eveniment nefericit a creat în cadrul lotului echipei noastre dar și a staffului tehnico-administrativ, o vie emotie, o neliniște, dusă până la îngrijorare, atât pentru sănătatea colegelor cât și în privința startul oficial din 26.08.2023, a competiție Liga 1 de Fotbal Feminin!”, se arată în mesajul de pe pagina celor de la ACS Banat Girls.

Aparent patru dintre fotbaliste au suferit diverse leziuni şi sunt cu precădere jucătoare importante, din primul 11.


Conform IPJ Timiş, în legătură cu accidentul din urmă cu opt zile din sudul oraşului: „O femeie în vârstă de 27 de ani a condus un autoturism pe strada Vasile Georgevici dinspre strada Anton Bacalbașa iar la intersecția cu strada Ovidiu Cotruș ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 46 de ani. În urma impactului au rezultat 5 victime, respectiv 4 femei în vârstă de 19, 21, 30 și 34 de ani, pasagere în autoturismul condus de femeia în vârstă de 27 de ani și o femeie în vârstă de 43 de ani, pasageră în autoturismul condus de bărbatul în vârstă de 46 de ani, care au fost transportate la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul  săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”.

Banat Girls a realizat în această vară o serie de transferuri foarte interesante, precum Claudia Bistrian (Trani, Italia), Andreea Tomescu (OC Bergamo, Italia), Melisa Şodinca, Larisa Grigore, Nicol-Dincă Vuia, Cristina Sucilă, Bianca Ienovan (toate de la Politehnica)

Meciul cu clujencele, care trebuia juica azi, va fi reprogramat. Iar echipa bănăţeană, care-şi dispută de obicei meciurile de acasă la Comloşu Mare, va debuta în noul sezon, rebranduit în Superliga, după modelul băieţilor, pe 2 septembrie, în deplasare, la Miercurea Ciuc. Cu formaţia din Harghita debutează, în schimb, în campionat, mâine, pe „Ştiinţa”, de la ora 12.30 (Pro Arena), Politehnica.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.