Război în Ucraina, ziua 778. Infrastructura energetică din sudul ţării, vizată de...

Război în Ucraina, ziua 778. Infrastructura energetică din sudul ţării, vizată de dronele Rusiei

0
DISTRIBUIȚI
Foto: REUTERS/Gleb Garanich (arhivă)

Atacuri ale dronelor rusești în sudul Ucrainei au provocat în cursul nopții de joi spre vineri un incendiu la o instalație energetică din Dnipropetrovsk și au avariat infrastructura critică din Kherson, au declarat vineri autoritățile ucrainene, citate de Reuters.

Forțele ucrainene au doborât 16 din cele 17 drone și o rachetă Kh-59 pe care Rusia le-a folosit pentru atacul asupra Dnipropetrovskului, a transmis armata ucraineană pe Telegram.

Resturi de drone au provocat un incendiu la o instalație energetică, serviciile de urgență continuând să lucreze la fața locului, a precizat armata.


Nu au fost raportate victime de către armată sau de către oficialii locali.

Atacul din timpul nopții a avariat o instalație de infrastructură critică și șapte reședințe private din regiunea Herson, fără a fi raportate victime, potrivit guvernatorului Oleksandr Prokudin.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.