S-a stabilit ordinea candidaţilor pe buletinele de vot pentru Consiliul Judeţean Timiş

S-a stabilit ordinea candidaţilor pe buletinele de vot pentru Consiliul Judeţean Timiş

0
DISTRIBUIȚI

Biroul Electoral de Circumscripţie Judeţeană Timiş a stabilit, sâmbătă, prin tragere la sorți numărul de ordine de pe buletinele de vot utilizate la alegerea consiliului județean și a președintelui Consiliului Județean Timiș

Astfel, astăzi Biroul Electoral de Circumscripție Județeană nr. 37 Timiș a constatat rămânerea definitivă a candidaturilor pentru alegerea autorităților administrației publice locale din data de 9 iunie 2024. Prin urmare s-a stabilit numărul de ordine de pe buletinul de vot pentru alegerea autorităților administrației publice locale din data de 9 iunie 2024, astfel:
A. În prima etapă, participă:
a) partidele politice care au ca membri cel puțin 7 senatori sau 10 deputați sau care au obținut reprezentare parlamentară la scrutinul anterior;
b) organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale cu reprezentare parlamentară;
c) alianțele politice și alianțele electorale alcătuite din partide care au ca membri cel puțin 7 senatori sau 10 deputați, din partide politice care au obținut reprezentare parlamentară la scrutinul anterior și/sau organizații ale cetățenilor aparținând minorităților naționale cu reprezentare parlamentară.

În urma tragerii la sorți, ordinea pentru pe buletinul de vot este următoarea pentru prima etapă:

1. Uniunea Democrată Maghiară din Romania
2. Alianța PSD PNL
3. Alianța pentru Unirea Românilor

B) În etapa a două, participă partidele politice și organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale, alianțele politice și alianțele electorale, altele decât cele prevăzute în prima etapă.

În urma tragerii la sorți, ordinea acestora pe buletinul de vot este următoarea:
1.


Partidul România Mare
2. Partidul S.O.S. România
3. Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
4. Partidul Reînnoim Proiectul European Al României (REPER)
5. Alianța Electorală ALIANȚA DREAPTA UNITĂ USR-PMP-FORȚA DREPTEI
6. Partidul Patrioților
7. Partidul Național Conservator Român
8. Partidul România Puternică

În consecință, ordinea înscrierii pe buletinele de vot va fi următoarea:

BULETINELE DE VOT PENTRU PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN:

1. Alianța PSD PNL
2. Alianța pentru Unirea Românilor
3. Partidul România Mare
4. Partidul S.O.S. România
5. Alianța Electorală ALIANȚA DREAPTA UNITĂ USR-PMP-FORȚA DREPTEI
6. Partidul Național Conservator Român
7. Partidul România Puternică

BULETINELE DE VOT PENTRU CONSILIUL JUDEȚEAN:

1. Uniunea Democrată Maghiară din Romania
2. Alianța PSD PNL
3. Alianța pentru Unirea Românilor
4. Partidul România Mare
5. Partidul S.O.S. România
6. Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
7. Partidul Reînnoim Proiectul European Al României (REPER)
8. Alianța Electorală ALIANȚA DREAPTA UNITĂ USR-PMP-FORȚA DREPTEI
9. Partidul Patrioților
10. Partidul Național Conservator Român
11. Partidul România Puternică

IVANCU BEATRICE – MIHAELA – președinte

ȘIPEȚAN IONUȚ ADRIAN – locțiitor

MIHAI CAMELIA – reprezentant AEP

KAȘAI PAULA-ROXANA – reprezentant PSD

ORBAN ANDREI – reprezentant PNL

CHIRA ELVIRA – reprezentant USR

MĂRCUȚ PATRICIA CRENGUȚA – reprezentant AUR

VARGA ETELCA-CORNELIA – reprezentant UDMR

PANICI ANCA – reprezentant Grupul minorităţilor

PAU CARMEN-LUCIA- reprezentant Pro România

DINCĂ DIANA-STELUȚA – reprezentant PMP

TUICA ADRIANA GAROFIȚA- reprezentant PUSL

NICOLA DAVID-ALEXANDRU- reprezentant PNCR

CHIOREANU SIMONA-VARVARA- reprezentant S.O.S România

CUCĂILĂ STAN- reprezentant PRP

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.