România, victorie entuziasmantă în primul meci de la Euro 2024 (foto)

0
<

figure id="attachment_528119" style="width: 640px" class="wp-caption aligncenter">

Naționala de fotbal a României a început excelent Campionatul European din Germania și s-a impus cu scorul de 3-0 în fața Ucrainei, în primul meci al Grupei E.

Selecționata pregătită de Edi Iordănescu a cedat posesia în prima parte a jocului, însă a reușit să deschidă scorul prin Nicolae Stanciu (min 29).

Căpitanul tricolorilor a marcat cu o execuție fabuloasă de la distanță, după ce România a recuperat o minge greșită a lui Lunin.

În a doua repriză, jocul României a continuat să fie unul ofensiv, iar Răzvan Marin a punctat pentru 2-0 (min 53) cu un șut plasat de la peste 20 de metri.

Patru minute mai târziu, tricolorii au lovit iarăși prin Denis Drăguș (min 57), care a apărut excelent la bara a doua și a îndeplinit o simplă formalitate din pasa lui Dennis Man.

Acesta este primul meci din istorie câştigat de România la mai mult de două goluri diferență, la un turneu final.