Roxana Iliescu, după ce Fritz a anunțat că vrea un nou serviciu...

Roxana Iliescu, după ce Fritz a anunțat că vrea un nou serviciu de salubritate: „Să-i împrospătăm puțin memoria primarului, care acum fuge de orice răspundere”

1
DISTRIBUIȚI
Foto: Arhivă

Consilierul local Roxana Iliescu (PSD) îl critică pe primarul Fritz după ce acesta s-a plâns, referitor la menținerea curățeniei în oraș, că „operatorul privat care a câștigat licitația în 2019 ori nu poate, ori nu vrea” și a anunțat că plănuiește înființarea unui serviciu de salubritate sub „umbrela” SDM.

„Operatorul care a câștigat licitația în 2019, este, în fapt, firma austriacă prietenă a primarului, firma Brantner.


Așadar, să-i împrospătăm puțin memoria primarului Fritz, care acum fuge de orice răspundere: 1) contractul încheiat în 2019 cu firma austriacă Brantner a fost valabil pana la începutul anului 2022. Deși serviciile prestate de această firmă au fost mult sub așteptări, Fritz a decis prelungirea contractului prietenilor săi austrieci, pentru că mai erau bani de tocat din contractul cadru; 2) după ce au tocat banii, nemaiputând decide prelungirea, același primar decide să acorde aceleași firme austriece prietene, pe achiziție directă, fără nicio licitație, în septembrie 2023, un nou contract în valoare de 42 milioane lei (?!) pentru un an și jumătate. Teoretic, acest contract urma să fie executat până la desemnarea unei firme în urma organizării unei licitații. De asemenea, ar trebui să-i reamintim primarului că în 2022, a decis să plătească 32.000 de euro unei firme care să asigure consultanță și să pregătească studiul de oportunitate și caietul de sarcini necesare licitației. Cu toate acestea, licitația a fost lansată abia în martie 2024. Ca să aveți o măsură corectă a incompetenței administrației useriste și a primarului care acum vrea să se derobeze de orice răspundere, aflați ca marea licitație lansată în martie anul trecut, tocmai a fost anulată! Aștept cu mare interes ce urmează!”, a transmis Roxana Iliescu.

1 COMENTARIU

  1. Asta ati facut mereu….numai cearta si incompetenta pe banii timisoreniilor ,noi suferim din aceasta cauza ,noi cetatenii.Dar cine spune ca voi trebuie sa ramaneti acolo pe functii publice ? De ce sa nu lucrati si voi in fabrici in chimburi? Noi timisorenii ne-am cam saturat de voi incompetentiilor.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.