K-lu a lansat o piesă nouă care anunță apariția albumului „Stare ca...

K-lu a lansat o piesă nouă care anunță apariția albumului „Stare ca Piatra” (video)

0
DISTRIBUIȚI

Artistul timișorean K-lu a lansat recent un nou videoclip numit „Lupa pentru pacea sufletelor”, piesă care care anunță apariția celui de-al treilea material discografic din visteria producătorului muzical care s-a născut în 1976 sub numele de Alin Constantin.

„Piesa este extrasă de pe albumul Stare ca Piatra, ce va fi lansat pe 1 martie. Acest al treilea album merge pe aceeași direcție a melanjului dintre funk si hip-hop, peste care sunt presărate replici românești din filme si teatre radiofonice”, spune K-lu.

K-lu a fost unul din invitații spectacolul organizat de autoritățile locale la trecerea dintre ani în centrul orașului Timișoara în Piața Victoriei, și a lansat anul trecut E.P.-ul „Nectar”.

Artistul a făcut parte dintr-o trupă de muzică din orașul său natal Hunedoara, care s-a numit Ză Ics, unde la vremea respectivă era solist vocal.


Odată cu mutarea sa în Timișoara, K-lu a făcut cunoștință cu mișcarea de muzică electronică din acele vremuri (TM Base și anonimTM) și a început să-și găsească o metodă de exprimare proprie, care a devenit totodată și semnătura sa specifică, ofdată cu introducerea unor replici din filme celebre românești în piese. Astfel, din 2005 artistul a devenit apreciat în mod special pentru promovarea valorilor cinematografice autohtone, iar în 2013 a lansat primul material discografic, numit „Chestii, socoteli”.  Alături de activitatea sa de producător muzical și DJ sub numele de K-lu, artistul a inițiat și câteva proiecte separate, iar la începutul lunii februarie a anului 2024 a fost invitatul special al concertului care a marcat împlinirea a 12 ani de existență a formației timișorene JazzyBIT,.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.