
Un tânăr în vârstă de 20 de ani este cercetat pentru racolare de minori în scopuri sexuale după ce a cerut unei fetițe în vârstă de 7 ani poze în ipostaze indecente. Suspectul nu știa, însă, că discuția online era purtată de fapt cu mama fetei.
„Polițiștii Municipiului Hunedoara au fost sesizați, în data de 11 ianuarie, cu privire la faptul că un tânăr de 20 de ani ar fi abordat, prin intermediul unor aplicații on line, o minoră, căreia i-ar fi solicitat fotografii în ipostaze indecente.
În urma verificărilor s-a stabilit că, în perioada 4 – 10 ianuarie, un bărbat de 20 de ani, din municipiul Hunedoara, ar fi purtat discuții prin intermediul unor aplicații online cu o minoră în vârstă de 7 ani, din localitatea Băicoi, județul Prahova, în care îi solicita fotografii în ipostaze indecente. Politiștii au identificat minora în cauză, iar în urma cercetărilor s-a stabilit că telefonul pe care ar fi avut loc discuțiile în cauză ar aparține mamei copilei, aceasta fiind cea care ar fi purtat discuțiile cu tânărul de 20 de ani”, a transmis IPJ Hunedoara.
Polițiștii continuă cercetările pentru comiterea infracțiunii de racolare de minori în scopuri sexuale.