Seară de comedie cu Doru Octavian Dumitru, la Timişoara. Ce amintiri din...

Seară de comedie cu Doru Octavian Dumitru, la Timişoara. Ce amintiri din Banat are artistul

0
DISTRIBUIȚI

dod

Binecunoscutul comic Doru Octavian Dumitru, unul dintre „veteranii” scenei de comedie românești, va susţine un spectacol extraordinar marţi, 13 mai, la Porto Arte, de la ora 20.00.

Născut în 11 iunie 1956, Doru Octavian Dumitru face parte din „gaşca“ aceea de comici care se descurcă fără prompter şi scenarişti şi este pregătit oricând de „show“, acest fapt fiind demonstrat şi cu ocazia performance-ului lui anterior în aceeaşi locaţie, care a avut loc sub genericul „Trăznit de râs”.

În ceea ce priveşte noua generaţie de stand–up comedy care face furori prin ţara noastră, binecunoscutul comic crede că reprezentanţii acestui „val“ ar trebui să-şi asume anumite responsabilităţi. „Mă bucur că există o tânără generaţie care face aşa ceva. Mă deranjează însă că nu au continuitate cu trecutul, sunt desprinşi complet, sunt conectaţi la o anumită cultură, cea a societăţii americane, care nu are de-a face cu nimic cu cultura noastră, decât dacă admitem că dacii au trăit şi acolo.


Publicul nu e o ladă de gunoi, trebuie să fie un interlocutor. Acest gen de comedie, într-o ţară în care nu are toate genurile şi are numai aşa ceva, ar trebui să-şi asume responsabilităţi. Trăim într-o societate controversată. Din păcate, cei care fac stand up comedy au subiecte bune şi sunt băieţi deştepţi. Au un acces sporit, au acces la tineret. Ar trebui educat fiecare individ în parte, ei ar trebui să se cenzureze“, spune cunoscutul comic.

Una din cele mai frumoase amintiri pe care artistul le are din oraşul nostru este din 1981, când a primit premiul întâi la festivalul studenţesc de umor din Timişoara, din mâinile lui Amza Pellea. „Au fost mai mulţi care au fost în juriu. Mi-aduc aminte, la Casa Studenţilor unde a fost finala, era Amza Pellea în picioare cu mânile în gură şi fluiera pe numărul meu, Analiza Literară a Baladei Populare Toma Alimoş“, a povestit Doru Octavian Dumitru. Biletele pentru spectacolul din Timişoara costă 25 lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.