Societatea Timişoara nu ţine cont de prevederile hotărârii de consiliu local prin care s-a aprobat rămânerea asociaţiei în sediul ultracentral. Iniţial, proiectul a picat la vot pentru că majoritatea consilieriulor au fost deranjaţi de faptul că europarlamentarul PD-L Monica Mocavei şi-a făcut acolo birou. Proiectul a fost aprobat doar după ce în textul hotărârii a fost inserat un amendament al consilierului liberal Ciprian Jichici prin care se preciza că spaţiul este destinat în exclusivitate activităţii Societăţii Timişoara şi că, în cazul în care se constată folosirea spaţiului pentru activităţi politice, contractul să fie anulat de drept în 15 zile.
Cu toate acestea, Societatea Timişoara a ignorat prevederile din hotărâre, iar ieri a trimis chiar un comunicat de presă despre activitatea biroului europarlamentarului Macovei în sediul din Piaţa Victoriei. „Cabinetul Europarlamentar Monica Macovei din Timişoara a fost deschis în noiembrie 2009 şi funcţionează în sediul Societăţii „Timişoara“, str. J. W. Goethe, nr. 2. (…) De la deschidere până în prezent au fost preluate 65 de sesizări. Unele persoane au fost consiliate în mod direct, la Cabinet, inclusiv de către Monica Macovei”, se arată în comunicat. Contactat de PRESSALERT.ro, consilierul Ciprian Jichici a declarat că ” transmiterea de comunicate de Societatea Timişoara în numele Monicăi Macovei contravine din punctul meu de vedere hotărârii. Această problemă trebuie adusă în plen şi să decidem. Respect Societatea Timişoara cu tot ce înseamnă, tot ce a făcut această pentru oraş. Din acest motiv, politica nu are ce să caute în cadrul unei asociaţii care ar trebui să fie echidistantă, ori Monica Macovei este un membru marcant al PD-L”.
Alo, domnu’ Florian respect Societatea Timisoara. Dar chiar era nevoie de melanju’ asta cu un fost procuror comunist.
Procurorii aia erau obisnuiti sa fie tratati de catre militzieni ca fiind neshte preshuri care semnau mandate de arestare in alb. Aceasta falsa luptatoare anticoruptie, colega cu succesurile EBE’i, aduce doar deservicii societatii Timisoara. In plus, Brendu’ putea sa-i dea un birou in alt loc, eventual chiar la Cioca, acolo unde sta o cladire nefolosita de ani buni (spitalu’ muncipal), sa fie colega cu ciorile si ciulinii aferenti. Oricum nimeni nu iar simtii lipsa.
Domnu’ Florian scapa de cotzofana ca aduce ghinion.