Ciment, lemn, țiglă și BCA pentru cei afectați de inundații într-o localitate...

Ciment, lemn, țiglă și BCA pentru cei afectați de inundații într-o localitate din vestul țării

0
DISTRIBUIȚI
<


p>

Ajutoare de urgență vor porni către persoanele afectate de inundațiile produse în comuna Brazii, județul Arad, în urma unei decizii de joi a Comitetului Național pentru Situații de Urgență. Ajutorul constă în materiale de construcții pentru refacerea locuințelor.

Premierul Marcel Ciolacu a convocat joi, în sistem hibrid, Comitetul Național pentru Situații de Urgență pentru a decide acordarea unor ajutoare de urgență persoanelor afectate de inundațiile produse în comuna Brazii, județul Arad.

Ajutorul constă în materiale de construcții necesare pentru refacerea locuințelor avariate.

Astfel, în reuniunea CNSU a fost aprobată hotărârea privind scoaterea de la rezervele de stat a unor produse precum ciment, țiglă, lemn, BCA, în vederea acordării lor ca ajutoare umanitare interne de urgență, cu titlu gratuit, către populația afectată de inundațiile din comuna Brazii, județul Arad.

Este vorba despre 10 tone de ciment, 30.000 de bucăţi de țiglă, 20 de metri cubi de lemn ecarisat și 100 de metri cubi de BCA.

La Brazii-Gurahonț, pagubele provocate de inundații au depășit 30 de milioane de lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.