După ce inițiativa Organizației de Management al Destinației Timișoara în colaborare cu Asociația Patronală Horetim de a organiza în cursul lunii aprilie un „Picnic Atipic” în parcul Dacia, unde timișorenii au fost așteptați cu o pătură și un coș de gustări pentru a petrece câteva ore în aer liber alături de cei dragi s-a bucurat de mult succes, o nouă ediție va avea loc duminică, 19 mai, în parcul Pădurice din zona Soarelui, între orele 11:00 și 15:00.
În zona locului de joacă din Parcul Pădurice vor fi pregătite, la fel ca în parcul Dacia, standuri cu gustări ale afacerilor locale și vor fi disponibile mai multe activități gratuite pentru copii și părinți iar cei care locuiesc în preajmă vor avea prilejul de a vedea locurile cu care sunt obișnuiți cu alți ochi.
Organizatorii speră ca aceste picnicuri să devină tot mai atractive pentru locuitorii orașului și să-i îmbie ca pe viitor să organizeze cât mai multe întâlniri de acest fel.