La invitația Societății Polono-Române din Cracovia, teatrul timișorean Basca va prezenta, între 2 și 8 iulie, un program intitulat „Stagiunea Teatrul Basca în Polonia: «Libertatea în mișcare»”, care include un spectacol, două filme documentare, o expoziție de portrete ale artiștilor din comunitatea teatrului, precum și discuții despre importanța unei culturi accesibile și integrarea grupurilor sociale marginalizate prin artă, la care vor participa Roxane Borgna, unul din regizorii francezi ai documentarelor, Ana-Maria Ursu, director al teatrului Basca, deopotrivă actor și regizor, și partenerii acestui proiect. Programul cuprinde spectacolul de teatru „Animal Crossing” și filmele documentare „INVIZIBIL #portret de artivist” și „Artist.parcurs ideal”.
„În Timișoara, dar și în România, suntem cunoscuți pentru modul în care expunem în creații artistice problemele reale cu care se confruntă societatea, pentru că vorbim pe înțelesul tuturor despre libertate, accesibilizare, incluziune, solidaritate, dialog și diversitate. Acum avem șansa să aducem și în fața publicului polonez câteva dintre proiectele noastre cele mai apreciate în cadrul programului Timișoara – Capitală Europeană a Culturii 2023, alături de parteneri locali cu reputație culturală semnificativă. Pentru noi este începutul unei colaborări de lungă durată prin care intenționăm să ajungem la publicul multicultural din Cracovia și să îi încurajăm să vină ulterior și în Timișoara”, spune Ana-Maria Ursu despre acest proiect, ai cărui parteneri sunt Societatea Polono-Română din Cracovia, Consulatul Onorific al României la Cracovia, Cricoteka – Centrul de Documentare a Artei lui Tadeusz Kantor din Cracovia, Biblioteca Voievodală Publică din Cracovia, Centrul Multicultural din Cracovia/Fundația IB Polonia și Asociațiile SolidArt, Colectiv A și Nageurs de Nuit.
Documentarele „INVIZIBIL#portret de artivist”, care tratează problema discriminării sociale în artă și „Artist.parcurs ideal”, care urmărește parcursul a nouă absolvenți de studii teatrale, și modul în care viziunile și dorințele fiecăruia au influențat modele de existență și supraviețuire a artei și a artistului, ambele fiind regizate de Roxane Borgna și Laurent Rojol, vor fi proiectate în 2 și 3 iulie la Biblioteca Vioevodală Publică din Cracovia, iar spectacolul „Animal Crossing”, care are ca temă multiculturalitatea Timișoarei și teme contemporane precum migrația și strămutarea forțată, va avea loc în 7 iulie, în aer liber, la Centrul de Documentare a Artei lui Tadeusz Kantor, și în 8 iulie, la Centrul Multicultural din Cracovia.
Toate evenimentele sunt traduse și subtitrate în limbile polonă și engleză iar intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
La Cracovia, teatrul Basca participă și la cea de-a XXXVII-a ediție a festivalului teatrului de stradă Ulica, unul din cele mai vechi festivaluri de stradă din Europa Centrală, emblematic pentru orașul polonez, care adună în fiecare an zeci de mii de turiști și localnici, cu spectacolul „Ce-am avut. Ce ne-au dat”, care va avea loc în 6 iulie, de la ora 19:00, alăturându-se astfel celor 32 de trupe de teatru selectate pentru a participa la ediția din acest an a festivalului, care are drept motto „Totul este teatru”.