Război în Ucraina, ziua 888. O rachetă şi 42 de drone ale...

Război în Ucraina, ziua 888. O rachetă şi 42 de drone ale Rusiei, doborâte. Zelenski are pregătit un „plan de victorie”

0
DISTRIBUIȚI

Forțele de apărare aeriană ale Ucrainei au interceptat joi o rachetă rusească și 42 de drone, conform comandamentului Forțelor Aeriene, relatează Ukrinform.

Atacurile rușilor au vizat regiunea Harkov cu trei rachete S-300/S-400 lansate din regiunea Belgorod, o rachetă aeriană dirijată Kh-59/69 din regiunea Zaporojia, precum și 42 de drone Shahed (zonele de lansare din Primorsk-Akhtarsk și Kursk).

Ucrainenii afirmă că au doborât 42 de drone și o rachetă ghidată.

Apărarea antiaeriană a fost activată în regiunile Dnipropetrovsk, Kiev, Vinnytsia, Jytomyr, Rivne, Cherkasy, Kirovohrad, Mykolaiv și Herson.

Trump susţine că se va întâlni cu preşedintele Ucrainei

Donald Trump a declarat că se va întâlni „probabil” cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, care se va afla în SUA săptămâna viitoare pentru a vorbi la o ședință a Consiliului de securitate al ONU privind războiul din țara sa, anunță The Guardian.

„Probabil, da”, a spus Trump ca răspuns la o întrebare a unui reporter despre dacă se va întâlni cu liderul ucrainean.

Donald Trump nu a oferit mai multe detalii.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, se va adresa marți, 24 septembrie, Consiliului de Securitate al Națiunilor Unite, într-o ședință dedicată războiului din țara sa, scrie Reuters.

Deși Adunarea Generală a condamnat invazia și a cerut retragerea trupelor ruse, Consiliul de Securitate a fost blocat din cauza dreptului de veto exercitat de Rusia, unul dintre membrii permanenți.

Vizita lui Zelenski în Statele Unite vine într-un moment critic al războiului, în condițiile în care forțele ruse continuă să avanseze în estul Ucrainei, în ciuda unei incursiuni surprinzătoare a trupelor ucrainene în regiunea Kursk.


În timpul acestei călătorii, Zelenski intenționează să-i prezinte „planul de victorie” președintelui american Joe Biden.

Ședința Consiliului de Securitate de marți a fost cerută de Statele Unite, Marea Britanie, Franța, Japonia, Coreea de Sud și Malta, conform diplomaților.

Zelenski are pregătit „planul de victorie”

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat miercuri că „planul de victorie”, menit să aducă pacea în Ucraina fără a crea conflicte „înghețate”, a fost complet finalizat.

Volodimir Zelenski, care a promis în august că îi va prezenta „planul de victorie” președintelui american Joe Biden, probabil săptămâna viitoare în cadrul sesiunilor ONU, a dat destul de puține detalii despre conținutul acestuia. El a spus, totuși, că planul urmărește stabilirea unor condiții acceptabile pentru Ucraina, aflată în conflict cu Rusia de mai bine de doi ani și jumătate, scrie Reuters.

„Astăzi putem spune că planul nostru de victorie este complet. Toate detaliile au fost definite”, a declarat Zelenski, adăugând că nu există alternativă la pace. El a respins ideea de „înghețare a războiului”.

Zelenski a reiterat că planul său include retragerea completă a trupelor ruse și restaurarea granițelor post-sovietice ale Ucrainei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.