
Dan Iliescu, antrepenor cu afaceri în IT și imobiliare, a vorbit la PRESSALERT LIVE despre problemele cu care se confruntă în relația cu autoritățile locale.
Timișoreanul care și-a început cariera în anii ’90 consideră că este mai greu să intri acum în afaceri, dar și că, în ciuda problemelor, vede o îmbunătățire și de partea autorităților. Acesta a avut și are încă procese cu Primăria Timișoara.
„Am avut proces cu Primăria Timișoara, am procese cu Primăria Timișoara. Este un proces pe societate în curs, legat de impozitele din Timișoara, care intră acum în a doua etapă, prima am câștigat-o, și intră în etapa finală. (…) S-a atacat hotărârea de consiliu local și aici e foarte bună informația, că pentru persoane fizice, și asta pentru toți cei care ne urmăresc, pentru că îi ajută, persoanele fizice care au imobile nerezidențiale, oricare ar fi, spații comerciale, birouri, hale, SAD-uri, orice ce nu este apartament, există pentru anul 2023 și pentru anul 2024, la persoane fizice, hotărâre definitivă dată de instanță pentru anularea majorării suplimentare de 50% a impozitelor, adică de la 1,3 la 1,95%. (…) Din punctul meu de vedere, în momentul când dai un HCL local care se aplică celor care se aplică, în momentul în care HCL-ul integral sau parțial este anulat, treaba asta ar trebui la fel să se aplice pentru toată lumea. Și nimeni din Timișoara, și aceeași opinie este și opinia avocatului domnul Trailescu, nimeni nu ne poate convinge că lucrurile stau altfel. Sunt fel de fel de opinii, că fiecare trebuie să se ducă, să-și ceară, dar să știți că și aici direcția fiscală a început să înțeleagă și am auzit cazuri, cunosc cazuri în care fără să ceară au început să restituie. Nu le știu politica. Ideal ar fi să dea banii înapoi la oameni”, a povestit Dan Iliescu.
După ce a câștigat în instanță anularea creșterii de taxe pentru proprietarii persoane fizice, antrepenorul continuă procesul pentru a obține reducerea și pentru societăți.
Acesta consideră că, pe moment, creșterea impozitelor nu este justificată de calitatea serviciilor oferite de autorități.
„De exemplu, când mergi la primăria Timișoara și vrei să obții un aviz, o autorizație, un acord din partea lor, pe site-ul primăriei, luăm un exemplu, ai 10 acte. Ai obținut acele 10 acte cu multă trudă, cu bani, cu consultanți, cu alergătură, le depui și după aceea există un termen de finalizare în care primăria ar avea obligația să-ți emită documentul. Și de aici încep discuțiile multe. Ori ți se mai cer, fără să exagerez, încă alte 10 acte, care nu sunt prevăzute nici în lege și nici pe site-ul primăriei, aspect ciudat, pentru că dacă dorești 20 de acte din start, punem 20 de acte pe internet sau anunță că alea 20 trebuie, ți le depun exact acelea și eliberează-mi în timpul legal. Alt exemplu, pentru eliberarea certificatelor de urbanism, din experiența proprie și experiența celor 400 de colaboratori sau voci pe care cumva le reprezint astăzi, 400 de alți întreprinzători sau de companii din Timișoara, în momentul în care depui, de exemplu, pentru un certificat de urbanism, primăria Timișoara, în general, le eliberează în 30 de zile, din experiența mea. Doar că și aici ar trebui să citească puțin legea, să vadă că în lege sunt notate 15 zile, care poate se respectă uneori, dar din experiența mea, pentru lucrurile pe care le știu, 90% din cazuri nu se respectă și se depășesc. De multe ori se întâmplă în ziua 20, 28, 29 să primești un mail pentru o lămurire sau o completare, și atunci se mai calculează 30 de zile de la acel moment, ceea ce conform legii… legea se încalcă.
Adică primăria trebuie să returneze actele dacă nu sunt complete și dacă oamenii care le primesc nu înțeleg ce scrie acolo, să-i schimbe. Să pună oameni care știu să citească acele documente, le înțeleg și pot să emită avize, autorizații, acorduri, în termen”, a detaliat afaceristul, care preferat să nu răspundă la întrebarea dacă este sau nu rudă cu fostul președinte Ion Iliescu.
Antrepenorul critică autoritățile pentru numeroasele afaceri cu activitatea suspendată din cauza lipsei autorizației de funcționare, pe care chiar autoritățile le eliberează cu întârziere, însă are și cuvinte de laudă pentru administrația locală.
„Impozitele au fost crescute inițial pentru companii de către domnul Robu și după aceea Fritz a crescut la persoanele fizice, le-a egalat, pentru aceleași tip de spații, lucru pe care eu îl salut. Adică avem aceleași impozit pe aceeași piață, pentru că diferența care era mai înainte se regăsea în preț undeva cu 15-20%, în prețul cu care se închiriază. Și e normal că dacă avem același spațiu să avem aceleași costuri cu el. Deci din punctul ăsta de vedere am salutat această egalizare, dar avem impozite extrem de mari”, a spus Dan Iliescu.
Acesta a întâlnit și situații absurde în relația cu autoritățile locale, cum ar fi să trimită o cerere pe o firmă și să primească răspuns pe alta, sau momentul în care Primăria Timișoara i-a cerut explicații pe un document emis de o altă instituție publică. Antrepenorul nu-și pierde speranța că lucrurile se pot îmbunătăți.
„De exemplu, în străinătate, că avem afaceri și acolo. în Germania primești un document în două, trei, patru, cinci zile. Ești online, nu discuți cu nimeni, nu ți se cer niciun fel de completări. Austria este la fel. Totul funcționează repede și cu respect. Și foarte important, în legea română scrie că un funcționar e important să se comporte loial, așa scrie în lege, și de bună credință cu contribuabilul. Asta înseamnă că instituțiile nu doar ne verifică, ci ele și răspund, și ele sunt obligate să respecte legea. Dar, v-am spus, în general, instituțiile funcționează bine. Mai sunt aceste problemuțe care, unii ori sunt mari, costă timp. și pentru un întreprinzător, timpul înseamnă bani”, a mărturisit Dan Iliescu.
Omul de afaceri nu exclude posibilitatea ca pe viitor să candideze pentru funcția de primar al Timișoarei.
„Mă gândesc, nu e momentul acum. (…) Foarte interesant că în momentul în care am spus că sunt invitat la dumneavoastră și am discutat un pic cu prieteni, colegi care sunt subiectele, toți mi-au pus aceeași întrebare. Eu cred că pentru a ajunge primar, în primul rând, trebuie să fii foarte pregătit administrativ. E o mare diferență între a fi privat și a fi întreprinzător și partea administrativă. Nu spun nu, dar astăzi nu sunt pregătit. (…) Răspunsul e «nu spun nu», dar ce pot să spun este că îmi doresc în continuare, și cred că este o menire a mea, să susțin mediul întreprinzătorilor și voi face tot ce-mi stă mie în posibil, investim bani și cheltuind bani, ca funcționarii să înțeleagă că e important ca și noi și ei să respectăm toți legea. Și îmi doresc o atitudine de colaborare, de transparență”, a mai spus Dan Iliescu.