
Președintele interimar al USR, Dominic Fritz, a anunțat marți care este poziția partidului său privitor la măsurile de reformă și la formarea unui nou guvern.
Dominic Fritz a spus marți că nu crede că majorarea taxelor reprezintă o soluție.
„Sunt încrezător că vom găsi soluții ca să echilibrăm bugetul”, a explicat liderul interimar al USR.
Șeful USR a mai spus că partidul pe care îl reprezintă este dispus să susțină planul de reforme propus de președintele Nicușor Dan atât de la guvernare cât și din opoziție.
„Noi nu ne agățăm de posturi, pentru noi este important ca agenda de reformă a președintelui să fie asumată (…) noi împărtășim agenda, vom sprijini din orice poziție măsurile”, a precizat Fritz.
Negocierile privind formarea unui nou guvern și a unei majorități parlamentare au început marți.
La discuțiile inițiate de Nicușor Dan participă PSD, PNL, USR și UDMR.
Administrația Prezidențială a anunțat programul consultărilor informale privind situația economică și politică a țării cu partidele parlamentare. Acestea vor începe miercuri la Palatul Cotroceni.
Administrația Prezidențială a transmis marți că „în temeiul prevederilor art. 80 alin. (2) din Constituția României, Președintele României, Nicușor Dan, a invitat, la Palatul Cotroceni, reprezentanții partidelor și formațiunilor politice din Parlamentul României, pentru consultări informale privind situația economică și politică a țării.”
Consultările vor avea loc miercuri, după următorul program:
Ora 09:00: Partidul Social Democrat (PSD);
Ora 10:30: Partidul Național Liberal (PNL);
Ora 12:00: Uniunea Salvați România (USR);
Ora 13:30: Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
Ora 15:00: Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
Ora 16:00: Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
Ora 17:00: Partidul S.O.S. România;
Ora 18:00: Partidul Oamenilor Tineri (POT);
Ora 19:00: Parlamentari neafiliați.